Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Thursday, October 29, 2020  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Partly Cloudy Night 33° Partly Cloudy

Staff

Staff > Sports > Dave Nichols > Stories
Dave Nichols
SPORTS WRITER
Dave Nichols daven@spokesman.com (509) 459-5441

Dave Nichols joined The Spokesman-Review in 2014. He currently is the prep writer covering Eastern Washington and North Idaho high school sports.


Most Recent Stories

March 1, 2018, 8:17 p.m.
Noah Drynan finished with a season-high 10 points, well above his season average of 2.1, and No. 1 seed Gonzaga Prep beat second-seeded Skyview 59-52.

March 1, 2018, 12:19 p.m.
Lexie Hull scored 18 points with eight rebounds, twin sister Lacie added 11 and No. 1 seed Central Valley routed No. 10 seed Kentlake 61-16.

March 1, 2018, 10:36 a.m.
Jamie Loera scored 32 points and No. 4 seed Moses Lake stayed undefeated, topping No. 14 seed University 71-60

Feb. 28, 2018, 10:47 p.m.
Naje Smith scored 29 points with 15 rebounds and No. 9 seed Lewis and Clark eliminated No. 8 seed Sunnyside 66-64 in a state 4A elimination game.

Feb. 28, 2018, 5:41 p.m.
Dalayah Daniels scored 14 points with 16 rebounds and five blocked shots and No. 3 seed Garfield eliminated No. 14 seed Mt. Spokane 58-36.

Feb. 28, 2018, 2:17 p.m.
Freshman Mia Hughes had six of her 24 points in overtime and No. 5 seed Woodinville eliminated No 12 seed Lewis and Clark 58-56.

Feb. 28, 2018, 12:34 p.m.
Russell Whealdon scored 19 points to help No. 2 seed O’Dea pull away from No. 15 seed Mt. Spokane 68-48.

Feb. 28, 2018, 10:41 a.m.
Claire Dingus scored 28 points with 14 rebounds and No. 14 seed University handled No. 6 seed Bellarmine Prep 72-48.

Feb. 27, 2018, 8:18 p.m.
After regional play last weekend, the Spokane region sent 27 teams to the state tournaments, including 12 straight to the quarterfinals.

Feb. 27, 2018, 6:49 p.m.
The Idaho boys state tournaments kick off on Thursday, with six North Idaho teams still competing to bring home a state title.

Feb. 24, 2018, 10:52 p.m.
Roundup of Saturday’s girls prep regionals basketball action across the state.

Feb. 24, 2018, 7:20 p.m.
Genesis Wilkinson scored 25 points and top-seeded East Valley (20-1) topped No. 8 seed White River (20-5) 75-62 in a state 2A regional at University HS on Saturday.

Feb. 24, 2018, 2:55 p.m.
Lexie Hull scored 21 points and top-seeded Central Valley (24-0) crushed No. 8 seed Camas (16-8) 54-17 in a State 4A regional matchup at University HS on Saturday.

Feb. 23, 2018, 10:59 p.m.
The two-time state runners-up and undefeated Freeman Scotties got a pretty good workout for a while on Friday night.

Feb. 23, 2018, 10:24 p.m.
Greater Spokane League MVP Anton Watson scored 25 points and top-seeded Gonzaga Prep (24-0) routed Sunnyside (19-4) 80-44 in a 4A regional game at University HS on Friday.

Feb. 21, 2018, 10:01 p.m.
The regional round of the state basketball tournament starts on Friday at venues across the state, including local gyms at University, West Valley, Pullman and Medical Lake. Sixteen boys teams and 15 girls teams from Eastern Washington qualified for the state playoffs.

Feb. 21, 2018, 6:26 p.m.
Last Saturday at Mat Classic XXX, Colville junior Trent Baun won his third consecutive state title, pinning Joel Coronel of Zillah in the 126-pound finale. His brother TJ was a two-time state winner.

Feb. 20, 2018, 9:59 p.m.
Post Falls turned up the defensive pressure and limited Coeur d’Alene to single digits in each of the final three quarters to secure a 56-31 win and berth to state.

Feb. 18, 2018, 4:33 p.m.
Top 4A seeds Gonzaga Prep boys and Central Valley girls were awarded local games for their regional round of state matchups this weekend.

Feb. 16, 2018, 9:48 p.m.
Central Valley lapped the field in the Greater Spokane League this season – hardly challenged – winning by an average of 44-plus points per game. After calming some initial nerves, the result on Friday was no different.

Feb. 16, 2018, 7 p.m.
JT Smith scored 30 points with six 3-pointers and Mt. Spokane (17-6) eliminated Kennewick (11-13) 78-65 in the District 8 3A second-place game.

Feb. 16, 2018, 5:14 p.m.
Aspyn Adams scored 27 points with six 3-pointers and Mt. Spokane (13-10) eliminated Kennewick (14-10) 62-45 in the District 8 3A second place game.

Feb. 16, 2018, 3:12 p.m.
Naje Smith scored 18 points, Jonny Love added 14 and Lewis and Clark (16-8) eliminated Walla Walla (15-9) 57-51 in the District 8 4A third-place game.

Feb. 16, 2018, 1:52 p.m.
Jacey Ramelow and Claire Dingus scored 16 points apiece and University eliminated Chiawana 61-55 in the District 8 4A third-place game.

Feb. 15, 2018, 10:57 p.m.
When both teams struggle to score all game, usually things come down to free throws and a play at the end.