Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Clear Night 57° Clear
News >  Features

Lake City announces senior awards

The Spokesman-Review

Lake City High School recently honored students for scholastic and athletic excellence during its annual Senior Awards Banquet.

Students and their awards include:

Melanie Allen, Gold Cord, Departmental Scholastic Award (Latin); Katie Allen, Gold Cord; S. Garrett Arnold, Gold Cord, Fairwinds Resident Council Student of the Month, Idaho Robert Lee Promise Scholarship; Megan Babich, Gold Cord, A.E. Larson Scholarship, Harry and Colleen Magnuson Mine Scholarship, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, University of Northern Colorado National Undergraduate Scholarship, Sterling College Student Conservation Association Alumni Scholarship; Thomas Barlow, Spokane Falls Community College Athletic Scholarship; Keenan Bianchi, Gold Cord, Departmental Scholastic Award (Media); Clairessa Blahnik, Gold Cord, Fairwinds Resident Council Student of the Month, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Daniel Bradbury, Gold Cord; Emily Brock, Gold Cord, Departmental Scholastic Award (Debate), Fairwinds Resident Council Student of the Month; Kyla Brown, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence; Nicole Burke, Gold Cord; Amanda Byrd, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Diana Canas, Gold Cord, Coeur d’Alene Tom Addis Dodge Scholar of the Month, University of Idaho Achievement Scholarship, University of Idaho Leadership Scholarship, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, North Idaho College Leadership Merit Award, Student Council Leadership Scholarship, Principal’s Leadership Certificate of Merit, Lake City High School Parent Advisory Council Scholarship; Crista Cardwell, Gold Cord; Nadine Carr, Gold Cord, Fairwinds Resident Council Student of the Month; Courtney Carr, Gold Cord, Idaho Promise Scholarship, Idaho State University Promise Match Scholarship, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, University of Colorado at Colorado Springs Western Undergraduate Exchange Scholarship, University of Arizona Academic Scholarship; Xi Chen, Gold Cord; Melissa Christianson, Gold Cord, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, Coeur d’Alene Rotary Club Scholarship; Bethany Clayton, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Coeur d’Alene Kiwanis Scholar of the Month, Idaho State University Presidential Scholarship, Idaho Promise Scholarship, Seattle University Champion Scholarship, Seattle University Academic Grant, The Donna Messenger Youth Volunteers in Action Scholarship, Coeur d’Alene Rotary Club Scholarship; Matthew Colla, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Rotary Scholar of the Month, U.S. Coast Guard Academy Appointment; Justine Coon, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship.

Jamie Dalvini, Gold Cord, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Renée Deland, Gold Cord; Brenda Finney, Gold Cord; Marco Frassine, Gold Cord; Elizabeth Friedrick, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Departmental Scholastic Award (theater), Coeur d’Alene Rotary Scholar of the Month, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, Idaho Academic Scholarship, University of Idaho Alumni Association Scholarship, University of Idaho Achievement Scholarship, U.S. Marine Corps Semper Fidelis Award for Musical Excellence; Rowan Gaffney, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Rotary Scholar of the Month; Dani Ghramm, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Departmental Scholastic Award (art), Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, United States Marine Corps Distinguished Athlete Award; Matthew Giovanelli, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Coeur d’Alene Kiwanis Scholar of the Month, Idaho Robert

R. Lee Promise Scholarship; André Gooren, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Departmental Scholastic Award (Language Arts), Departmental Scholastic Award (Spanish IV), Idaho Robert R. Lee Scholarship, University of Idaho Achievement Scholarship, Evergreen State College Scholastic Achievement Award, University of Puget Sound Grant, Western Washington University Educational Opportunity Scholarship; Kaitlin Hall, Gold Cord; Alicia Hansen, Gold Cord, Fairwinds Resident Council Student of the Month; Christopher Hansen, Gold Cord, Fairwinds Resident Council Student of the Month; Kristal Hansen; Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Jessica Hardy, Departmental Scholastic Award (Choral), Dave Gray Memorial Music Scholarship; Travis Harmon, Minot State University Beaver Athletic Award, Minot State University Beaver Boosters Scholarship, Minot State University Diversity Award, Minot State University Robert Williams Academic Excellence Award, Minot State University Athletic Scholarship, Army Scholar Athlete Idaho Academic Scholarship, R.C. Dobson Memorial Scholarship, Idaho Robert R. Lee Promise Award; Jami Harrington, Gold Cord; Jeffrey Harris, Gold Cord; Kate Henry, Coeur d’Alene Tom Addis Dodge Scholar of the Month; Ashley Hill, Gold Cord; Riley Horner, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Joanna Hruska, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Departmental Scholastic Award (Orchestra), Coeur d’Alene Rotary Scholar of the Month, Coeur d’Alene Rotary Club Scholarship, Lake City High School Parent Advisory Council Scholarship.

Laura Jereczek, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Rebecca Jewell, Gold Cord, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, University of Idaho Alumni Association Scholarship, Diversity Award; Cameron Johnsen, Gold Cord; Jennifer Johnson, Gold Cord, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Kyle Jones, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship; Bryan Klein, Valedictorian, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Georgetown University Scholarship, Duke University Scholarship, Boston University Scholarship, Dartmouth Scholarship, Departmental Scholastic Award (life science), National Merit Finalist, Coeur d’Alene Rotary Scholar of the Month, North Idaho College Board of Trustees Valedictorian Award, Coeur d’Alene Elks Lodge Scholarship, Coeur d’Alene Rotary Club Scholarship, Air Force Math/Science Scholar, United States Marine Corps Scholastic Excellence Award; Amber Kuntz, Gold Cord, Departmental Scholastic Award (Special Services).

Christopher Lakey, Salutatorian, Gold Cord, President’s Award for Educational Excellence, Coeur d’Alene Rotary Scholar of the Month, Idaho Academic Scholarship, R.C. Dobson Memorial Scholarship, Idaho Robert R. Lee Promise Scholarship, University of Idaho Achievement Scholarship, Boise State University Laura Moore Cunningham Scholarship, North Idaho College Board of Trustees Salutatorian Award, Bismarck H. Turner Scholarship Trust, Washington State University Dean’s Scholarship for the College of Engineering and Architecture, Montana Tech Freshman Academic Scholarship, Montana Tech Western Undergraduate Exchange Scholarship, Lake City High School Booster Club Scholar Athlete.

More senior awards will be published in future Idaho Achievements.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe now to get breaking news alerts in your email inbox

Get breaking news delivered to your inbox as it happens.