Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Cloudy 22° Cloudy
News >  Features

WSU names area graduates

Washington State University announced its area Washington spring graduates recently. Students are listed by their hometowns. All degrees are bachelors unless otherwise indicated.

Albion: Jenny Baylon, Social Sciences; Danielle Davis, Biological Science; Alex Nickel, Doctor of Pharmacy; Kristen Hahn Rekow, Human Development; Shelly Stewart, Fine Arts, summa cum laude; Ian Turner, Civil Engineering, magna cum laude; Mark Waters, Construction Management, summa cum laude; Michelle White, Fine Arts, cum laude.

Almira: Lia Brunner, Sociology, magna cum laude.

Chattaroy: Stacy Emmerson Schaefer, Nursing, cum laude; Richard Skelton, Mechanical Engineering.

Cheney: Keri Ashton, Food Science and Human Nutrition; Miranda Bombino, Nursing, cum laude; Rachel Brown, Communication; Jeremy Kissell, Doctor of Pharmacy; Michael Joseph Kuster, History; Heather Magana, Women’s Studies; Julie Marsh, Nursing; Sara McCollum, Doctor of Pharmacy; Kelsey Moll, Communication, cum laude; Anna Oenbring, Nursing, cum laude; Ethan Smith, Biochemistry, magna cum laude; Laura Teske, Nursing, magna cum laude; Shon Volk, Doctor of Pharmacy; Ashley Williams, History, cum laude.

Chewelah: Alexis Bruce, Criminal Justice; Kristin Patterson, Social Sciences; Aaric Ross, Doctor of Pharmacy, cum laude; Alissa Akers, Nursing

Colbert: Adriane Ferguson, Asian Studies.

Colfax: Jacob Anderson, Mechanical Engineering; Heidi Banse, Doctor of Veterinary Medicine; Jennifer Curry, Criminal Justice, magna cum laude; Emily Dailey, Nursing; Diana Frey, Business Administration; Andrew Gylling, Biological Science; Cody Kirkpatrick, Business Administration, magna cum laude; Corinne Sloot, Social Sciences; Julie Solbrack, Mathematics, magna cum laude; Thomas Tribbett, Business Administration.

Colton: Nicholas Eylar, Criminal Justice; Malia Held, Humanities; Charley Schmidtlein, Basic Medical Sciences; Nathaniel Weber, Sport Management.

Colville: Jenna Barker, Animal Sciences; Tandy Entwistle, Business Administration, cum laude; Nicholas McConnell, Criminal Justice; Kyla Urhausen, Human Development.

Davenport: Katie Estes, Mathematics, magna cum laude.

Deer Park: Zachary Gallaher, Neuroscience, magna cum laude; Melissa Stewart, Humanities.

Edwall: Kimberly Klein, Communication, cum laude.

Elk: Talia Rickel, Business Administration, magna cum laude.

Ephrata: Zachary Hoffmeister, Business Administration; John Parker IV, Social Sciences; Edwin Patry, Mechanical Engineering, magna cum laude; Rebecca Van Keulen, Interior Design, cum laude.

Fairchild Air Force Base: Nicholas Guidry, Computer Science, magna cum laude.

Fairfield: Crystal Gwinn, English; Benjamin Keno, Crop Science.

Greenacres: Jackie Fitting, Doctor of Pharmacy, magna cum laude; Solanj Pierce, Doctor of Pharmacy, cum laude.

More area Washington spring graduates of WSU will be listed in future Achievements columns.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe now to get breaking news alerts in your email inbox

Get breaking news delivered to your inbox as it happens.