Today’s menu
Basketball
College men: Eastern Washington at Idaho State, 6:05 p.m.; CC Spokane at Treasure Valley, 7; Linfield at Whitworth, 8.
College women: CC Spokane at Treasure Valley, 5 p.m.; Linfield at Whitworth, 6; Idaho State at Eastern Washington, 7:05.
High school boys:
IEL 5A
Post Falls at Coeur d’Alene, 7:30 p.m.
Greater Spokane League
Ferris at Mead, Gonzaga Prep at Central Valley, Mt. Spokane at Shadle Park, University at Lewis and Clark, all 5:30 p.m.; East Valley at Rogers, 7:15.
Great Northern League
Clarkston at Cheney, Deer Park at Colville, Riverside at Medical Lake, Pullman at West Valley, all 7:30 p.m.
Northeast A League
Chewelah at Newport, Freeman at Lakeside (WA), both 5:45 p.m.
District 9 North
Asotin at St. John-Endicott, Rosalia at LaCrosse-Washtucna, Tekoa-Oakesdale at Colton, Pomeroy at Garfield-Palouse, all 7:30 p.m.
Panorama League
Springdale at Curlew, St. George’s at Inchelium, St. Michael’s at Northport, Wellpinit at Republic, Columbia at Selkirk, all 7:30 p.m.
North Star League
Mullan at Wallace, 8 p.m.
Nonleague
Prairie at Kamiah, 4:30; Moscow at Lake City, Kootenai at Timberlake, Colfax at Sprague-Harrington, Davenport at Wilbur-Creston, Lind-Ritzville at Odessa, Valley Christian at Almira/Coulee-Hartline, all 7:30.
High school girls:
IEL 5A
Post Falls at Coeur d’Alene, 5:45 p.m.
Greater Spokane League
East Valley at Rogers, 5:30 p.m.; Ferris at Mead, Gonzaga Prep at Central Valley, Mt. Spokane at Shadle Park, University at Lewis and Clark, all 7:15.
North Star League
Mullan at Wallace, 6:30 p.m.
Great Northern League
Clarkston at Cheney, Deer Park at Colville, Riverside at Medical Lake, Pullman at West Valley, all 5:45 p.m.
District 9 North
Asotin at St. John-Endicott, Rosalia at LaCrosse-Washtucna, Tekoa-Oakesdale at Colton, Pomeroy at Garfield-Palouse, all 6 p.m.
Northeast A League
Chewelah at Newport, Freeman at Lakeside (WA), both 7:30 p.m.
Panorama League
Springdale at Curlew, St. George’s at Inchelium, St. Michael’s at Northport, Wellpinit at Republic, Columbia at Selkirk, all 6 p.m.
Nonleague
Lake City at Moscow, 5:45 p.m.; Colfax at Sprague-Harrington, Davenport at Wilbur-Creston, Lind-Ritzville at Odessa, Valley Christian at Almira/Coulee-Hartline, all 6.
Hockey
KIJHL: Spokane at Nelson, 7 p.m.
Off-track betting
Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 5 p.m. Northern Quest Casino: Horse racing, 9:25 a.m.
Tennis
College women: BYU at Washington State, 10 a.m.
Track and field
College: Eastern Washington, Idaho, Whitworth, CC Spokane at Cougar Indoor, 2:30 p.m.
Wrestling
College: Simon Fraser at North Idaho, 5 p.m.; Labette CC at North Idaho, 7.
High school: Moscow, Sandpoint, Lakeland, Bonners Ferry, Post Falls, Cheney, Pullman, Liberty, Colfax at Lewiston (Clearwater Classic), 3 p.m.; St. John-Endicott, Reardan at White Swan, 6.