Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Partly Cloudy Day 78° Partly Cloudy
Sports

Washington State boys cross country results

Boys 1B/2B

Team results

1 NW Christian (Lacey) 47; 2 Nw Christian (Colbert) 106; 3 St George’s 140; 4 Tri-Cities Prep, 159; 5 Asotin 161; 6 Liberty Bell 166; 7 Springdale 174; 8 Mossyrock 202; 9 Rainier 217; 10 Tonasket 217

Individual results

1 Kenneth Rooks 15:44.6 College Place; 2 Luke Schilter 15:51.5 Nw Christian (Lacey); 3 Jack Ammon 16:17.7 Nw Christian (Colbert); 4 Ben Klemmeck 16:22.7 Liberty Bell; 5 Micah Henry 16:25.0 Nw Christian (Colbert); 6 Luke Bredeson 16:28.8 Nw Christian (Lacey); 7 Oren Cox 16:31.8 Bridgeport; 8 Tyler Shea 16:38.1 Nw Christian (Colbert); 9 Corban Phillips 16:40.8 Nw Christian (Lacey); 10 Nathan Vanos 16:43.2 St George’s

OTHERS: 14 Nathan Hopkins 16:50.6 Davenport; 17 Spencer Reiss 17:13.6 Republic/Curlew; 19 Chris Oates 17:15.4 Wilbur-Creston; 26 Jacob Clark 17:35.1 Wilbur-Creston; 32 19 Alex Watkins 17:49.7 St George’s; 40 25 Brett Ford 17:58.1 St George’s.

1A boys

Team results

1 Deer Park 62; 2 Medical Lake 94;3 Lakeside (Nine Mile)126;4 King’s 133; 5 Cashmere 159; 6 Charles Wright 200; 7 Meridian 204; 8 Royal 206; 9 Northwest 211; 10 Forks 241.

Invidivual results

1 Tibebu Proctor 15:32.1 Northwest; 2 Tamire Proctor 15:44.4 Northwest; 3 Ben Shaw 16:12.3 Riverside; 4 Cody Bollum 16:13.7 Deer Park; 5 Mereck Palazzo 16:14.9 Chelan; 6 Mason Williams 16:24.1 Medical Lake; 7 Ryan Abdalla 16:27.6 Cedar Park Christian; 8 Matt Jackson 16:29.3 King’s; 9 Ammon Hall 16:33.1 Deer Park; 10 Dillon Dawson 16:37.3 Chelan

OTHERS: 13 Jacob Dingfield 16:40.5 Medical Lake; 17 Tanner Supanchick 16:44.2 Riverside; 18 Dylan Bleth 16:45.7 Lakeside (Nine Mile); 23 Cody Westerman 16:58.3 Deer Park; 27 Trent Baun 17:13.4 Colville; 33 Trevor Amann 17:22.1 Deer Park; 34 Ryan Duclos 17:22.5 Lakeside (Nine Mile); 35 Brandon McCoy 17:22.9 Medical Lake; 37 Riley Wilson 17:27.1 Deer Park.

2A BOYS

Team results

1 Sehome 55; 2 Liberty (Issaquah) 112; 3 Sequim 124; 4 Lindbergh 159; 5 Selah 164; 6 Cedarcrest 182; 7 Cheney 202; 8 Ridgefield 203; 9 Ellensburg 237;10 Kingston 243

Individual results

1 Dylan Holland 15:36.2 Anacortes; 2 Colton Johnsen 15:36.8 Sehome; 3 Riley Allsop 15:37.7 Sehome; 4 Andrew Cooper 15:44.1 Liberty (Issaquah) 5 Silas Griffith 15:44.1 Ridgefield; 6 Marques Chacon 15:45.8 Evergreen (Seattle); 7 Matthew Chacon 15:52.1 Evergreen (Seattle); 8 Cade Brown 15:57.3 Bellingham; 9 Brendon Despain 16:05.8 Sequim; 10 Austin Beasley 16:12.0 Mark Morris

OTHERS: 11 Jacob Nicholson 16:12.2 West Valley (Spokane); 25 Drake Johnson 16:26.7 Cheney; 36 Tim Pendry 16:41.5 Pullman; 37 Cody Skay 16:41.6 West Valley (Spokane); 38 Matt Christianson 16:42.4 Cheney.

3A boys

Team results

1 North Central 75; 2 Kamiakin 121; 3 Arlington 124; 4 Interlake 141; 5 Central Kitsap 143; 6 Ballard 147; 7 Bainbridge 185; 8 Glacier Peak 194; 9 Juanita 195; 10 Nathan Hale 256

Individual results

1 Justin Janke 15:02.0 North Central; 2 Nathan Beamer 15:18.8 Arlington; 3 Peter Hogan 15:20.2 Bishop Blanchet; 4 James Konugres 15:25.0 Ballard; 5 Phillip Fishburn 15:29.2 Kamiakin; 6 Sam Sjoberg 15:31.7 North Central; 7 Hayden Dressel 15:32.3 Mt Spokane; 8 James Mwaura 15:38.0 Lincoln; 9 Cameron Carroll 15:38.8 Central Kitsap; 10 Henry Hayes 15:39.5 Garfield

OTHERS: 19 Jacob Christner 15:57.7 North Central; 30 Roberto Lopez 16:08.3 Rogers (Spokane); 31 Gabriel Meek 16:10.1 North Central; 40 Markus Taylor 16:21.0 North Central.

4A boys

Team results

1 Tahoma 79; 2 Bellarmine Prep 102; 3 Eisenhower 121; 4 Ferris 139; 5 Issaquah 159; 6 Camas 189; 7 University 202; 8 Lake Stevens 204; 9 Central Valley 206; 10 Eastlake 232

Individual results

1 Jack Yearian 15:14.9 Bellarmine Prep; 2 Nathan Pixler 15:22.5 Eastlake; 3 Graeme Schroeder 15:25.9 Tahoma; 4 Zak Kindl 15:28.8 Lewis and Clark; 5 Kennan Schrag 15:33.8 Issaquah; 6 Ryan Gregory 15:36.5 Gig Harbor; 7 Nick Laccinole 15:39.2 Inglemoor; 8 Spencer Stewart 15:39.4 Eisenhower; 9 Keegan Fitzpatrick 15:40.5 Tahoma; 10 Riley Moore 15:40.9 Richland

OTHERS: 11 Hunter Simpson 15:41.1 University; 14 Erik Holm 15:41.6 Ferris; 17 Amir Ado 15:44.1 Ferris; 19 Turlan Morlan, 10 15:45.9 Gonzaga Prep; 23 Cameron Dean 15:55.3 Mead; 24 Gabe Romney 15:55.5 Central Valley; 28 Will Medellin, 12 15:57.2 Mead; 40 Todd Bloom 16:02.6 Ferris.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.