Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Cloudy 42° Cloudy
News >  Features

Achievements: Whitworth Announces Honor Roll and Spring Graduates

Whitworth University has announced its graduates for the spring 2016 semester. Graduates are listed by their hometowns.

Airway Heights: Jennifer Bergstrom, Bachelor of Liberal Studies, social services; Arthur Corcoran, Master in Teaching, elementary education; Jon Delonas, Bachelor of Liberal Studies, social services, summa cum laude; Heather Schlaich.

Chattaroy: Kelley Boblick, Bachelor of Arts, elementary education; Molly Rozelle, Bachelor of Science, nursing, summa cum laude.

Cheney: Jaime Jahns, Master of Education, elementary education

Chewelah: Mary Ludwig, Bachelor of Arts, elementary education; Kayla May.

Clayton: Courtney Daniels, Bachelor of Liberal Studies, humanities.

Coeur d’Alene: Allison Ballard, Bachelor of Arts, elementary education, summa cum laude; Ruben Briseno, Bachelor of Arts, international business; Cassandra Hayenga, Bachelor of Science, chemistry; Zachary Mueller, Bachelor of Arts, accounting, cum laude; Kierstie Shellman, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Joanna Siemens, Master of Arts, marriage and family therapy; Hannah Thompson, Master in Teaching, elementary education; Paul Watson, Bachelor of Liberal Studies, criminal justice administration, magna cum laude; Ruth Willford, Master of Arts in theology.

Colbert: Megan Binsfield, Bachelor of Science, nursing, cum laude; Alexandria Clark, Bachelor of Arts, sociology - social analysis, cum laude; Daniel Collins; Christie Dalsanders, Master of Business Administration; Dana Fievez, Master in Teaching, elementary education; Travis Franklin; Sarah Gady, Bachelor of Science, engineering physics, and Bachelor of Arts, mathematics, summa cum laude; Madison Garner, Bachelor of Arts, communication, summa cum laude; Rebecca Lynch, Bachelor of Liberal Studies, social services; Suzanne McKibbon; Tyler McQuilkin, Bachelor of Arts, theology; Tawnie Rand, Bachelor of Science, biology, cum laude; Rachel Smith, Master in Teaching, secondary education; Mitchell Whitehead, Bachelor of Arts, accounting.

Colfax: Kayla Johnson, Bachelor of Science, nursing, cum laude.

Colton: Jody Moehrle.

Colville: Lucas Myers, Bachelor of Arts, chemistry; Aubrey Rogers, Bachelor of Arts, elementary education and special education, cum laude.

Deer Park: Jonathan Adams, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude; Kelly Foster, Master in Teaching, secondary education; Rebecca Macias, Master of Education, elementary education; Lee Morgan, Master in Teaching, secondary education; Stefanie Stephens-Wilson, Master of Arts, marriage and family therapy; Natalie Todd, Bachelor of Arts, health science, cum laude; Colby Wayenberg, Bachelor of Arts, international business; Lindsey Wolf, Bachelor of Arts, psychology, magna cum laude.

Elk: Rebecca Wilson, Bachelor of Arts, elementary education, summa cum laude.

Gifford: Amanda Burnett, Bachelor of Arts, elementary education, summa cum laude; Aleksander Collier, Bachelor of Arts, sociology.

Greenacres: Brittany Connor, Bachelor of Science, nursing, magna cum laude; Phillip Terrell, Bachelor of Arts, history and history/social studies.

Hauser: Paul Good, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude.

Hayden: April Needham, Master of Business Administration.

Liberty Lake: Trisha Bean, Master in Teaching, elementary education; Judi Castillo, Master of Education, elementary education; Kelsey Glynn, Bachelor of Arts, human computer interaction, cum laude; Tanner Walker, Bachelor of Arts, music, cum laude.

Loon Lake: Reagan Henry, Bachelor of Liberal Studies, social services; Samual Howard, Master in Teaching, elementary education.

Mead: Austin Billeter, Bachelor of Arts, accounting, cum laude; Thomas Fackrell, Bachelor of Arts, accounting, cum laude; Alexander Hoffmann, Bachelor of Science, biology, summa cum laude; Lacey Kerr, Master of Business Administration; Amanda Miller, Master of Arts in teaching, gifted and talented; Wyatt O’Dell, Master of Arts, marriage and family therapy; Simon Puzankov, Bachelor of Science, computer science; Robert Rahn, Bachelor of Liberal Studies, criminal justice administration, summa cum laude; Rachel Sherfey, Bachelor of Science, nursing, cum laude; Megan Wilkes, Bachelor of Arts, elementary education.

Medical Lake: Jack Dunbar, Master of Arts in theology.

Moses Lake: Lisa Hanley; Levi Huddleston, Bachelor of Arts, mathematical economics and mathematics, magna cum laude; Tyler Knapp, Bachelor of Arts, applied physics, and Bachelor of Science, mathematics, cum laude.

Newman Lake: Bryce Combs, Bachelor of Arts, sociology; Jennifer Damschen, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude; Colton Reavis, Bachelor of Arts, biology.

Newport: Kaitlyn Johnson, Master in Teaching, elementary education; Kyra Larson, Master of Arts, marriage and family therapy.

Nine Mile Falls: Shala Garcia, Bachelor of Arts, organizational management, summa cum laude; Jason Halterman, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude; Daisy O’Dell, Master of Arts, marriage and family therapy; Tamber Spears, Bachelor of Liberal Studies, humanities.

Othello: Alyssa Martinez, Bachelor of Arts, psychology.

Otis Orchards: Whitney Marshall, Bachelor of Arts, economics and international business.

Post Falls: Courtney Chapin, Bachelor of Arts, psychology, cum laude; Victoria Day, Masters of Business Administration in international management; Nicholas Gosselin, Bachelor of Arts, accounting, cum laude.

Pullman: Jeremy Druffel, Bachelor of Arts, business management; Anna Feuerstein, Bachelor of Arts, art, magna cum laude.

Rathdrum: Chelsea Bayley, Bachelor of Science, mathematics, cum laude; Kaitlyn Johnson, Bachelor of Science, chemistry; Joseph Schwalbach, Bachelor of Arts, business management, magna cum laude; Juliana Zajicek, Bachelor of Arts, Spanish and communication, magna cum laude.

Rockford: Alaska Bruneau, Bachelor of Arts, international business.

Rosalia: Briann Maley, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude.

Spirit Lake: Casey Rogstad, Bachelor of Arts, business management, summa cum laude.

Spokane: Channel Alexander, Master in Teaching, elementary education; Abdullah Alqahtani, Bachelor of Arts, political science; Trent Alsin, Bachelor of Arts, economics, summa cum laude; Daniel Amado, Bachelor of Arts, English, magna cum laude; Amber Amland, Master in Teaching, elementary education; Kyle Amonson, Bachelor of Arts, computer science; Emily Andrews, Bachelor of Arts, sociology, cum laude; Marie Arguinchona, Bachelor of Science, chemistry; Chasten Barce, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude; Christopher Basham, Master of Education, administrative leadership; Katara Belton-Sharp, Bachelor of Science, health science; John Bennett, Master of Education, elementary education; Kristin Bennett, Bachelor of Arts, philosophy, cum laude; Colton Berry, Bachelor of Science, chemistry and biology, magna cum laude; Eric Betz, Bachelor of Arts, music and business management; Polly Blakely, Bachelor of Arts, arts administration and art, cum laude; Hannah Bokma, Bachelor of Science, health science; Rene Boren, Bachelor of Arts, marketing, magna cum laude; Justin Botejue, Bachelor of Arts, political science, summa cum laude; Laura Browning, Bachelor of Arts, organizational management; Donald Brummett, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude; Chalyn Brunck, Bachelor of Arts, business management, summa cum laude; Isaiah Bryant, Master of Education, secondary education; Kenneth Burgess, Master of Business Administration in international management; Ronnie Bussiere, Bachelor of Liberal Studies, program management, summa cum laude; Adriana Calderon, Bachelor of Science, biology, and Bachelor of Arts, chemistry, cum laude; Melissa Caris, Master of Arts, marriage and family therapy; Lance Carlon, Bachelor of Liberal Studies, program management, summa cum laude; Emily Carpenter, Master of Business Administration; Katherine Carpenter, Bachelor of Arts, sociology - social services and community action, cum laude; Theodore Carroll, Bachelor of Liberal Studies, social services, summa cum laude; Iris Chavez, Bachelor of Arts, international studies - political science and sociology; Hannah Cobb, Bachelor of Arts, English and theology, cum laude; Dana Comi, Bachelor of Arts, English, magna cum laude; Hannah Comi, Bachelor of Arts, mathematics, summa cum laude; Delia Cook, Bachelor of Liberal Studies, program management, magna cum laude; MacKenzie Crittenden, Bachelor of Arts, speech communication, cum laude; Austin Damon, Bachelor of Arts, marketing; Samantha Davis, Bachelor of Arts, psychology; Janine Dean, Master of Arts, marriage and family therapy; Katelyn Dilworth, Bachelor of Arts, elementary education; Jenni Dole, Master in Teaching, elementary education; Jacob Dougherty, Bachelor of Arts, organizational management, summa cum laude; Caleb Drechsel, Master in Teaching, secondary education; Emily Dufault, Master of Arts in theology; Michael Dumais, Bachelor of Arts, history, magna cum laude; Lindsey Dunn, Master of Education, social emotional learning; Darlene Durand, Bachelor of Arts, mathematics; Asher Ernst, Master of Arts in theology; Teresa Feldhusen, Bachelor of Liberal Studies, social services, cum laude; Adrienne Fischer, Bachelor of Arts, organizational management, summa cum laude; Morgen Flowers; Danyelle Fore, Master in Teaching, elementary education; Andrew Forhan, Master of Arts, administrative leadership; Cara Foster, Bachelor of Science, biology; Erin Frank, Bachelor of Arts, music, magna cum laude; Kristin Freeze, Master of Education, clinical mental health counseling; Anthony Gaspar, Master of Arts, marriage and family therapy; Matthew Goodale, Bachelor of Arts, theology, summa cum laude; Staci Goodrich, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Jennifer Gorst, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude; Megan Graeber, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Melissa Greene, Bachelor of Arts, educational studies, cum laude; William Griffith, Master of Education, clinical mental health counseling; Ashley Hall, Bachelor of Arts, health science; Andrea Heeter, Bachelor of Science, nursing, cum laude; Aaron Hein, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude; Kelli Hennessey, Master in Teaching, secondary education; Sarah Hert, Bachelor of Arts, elementary education, summa cum laude; Jason Hickman, Master in Teaching, secondary education; Lauren Hixon, Bachelor of Liberal Studies, social services, cum laude; Holly Hocking, Bachelor of Liberal Studies, criminal justice administration; Amy Hooper, Bachelor of Science, mathematics and engineering physics, magna cum laude; Erika Houk, Master in Teaching, secondary education; Meaghan Houser, Bachelor of Science; Marina Huffaker, Master of Arts in teaching, gifted and talented; Cara Hughes, Bachelor of Arts, theology; Galadriel Imbler, Bachelor of Liberal Studies, social services, magna cum laude; Deanna Ingram, Bachelor of Arts, magna cum laude; Savanna Jenkins, Bachelor of Arts, music, cum laude; Kaye Johnson, Master of Arts in theology; Leah Jones, Bachelor of Arts, sociology; Bryce Jordan, Master in Teaching; Kathryn Jordan, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Alexa Jose, Bachelor of Arts, psychology, magna cum laude; Nirmal Joshi; Robert Kath, Bachelor of Liberal Studies, social services; Rachel Kauffman, Master of Arts in teaching, gifted and talented; Stefanie Kavadias-Boyer, Bachelor of Liberal Studies, social services, cum laude; Jeremy Keller, Master of Business Administration; Corrina Kelsey, Master of Arts, administrative leadership; Taryn Kepford, Master of Education, educational administration; Ashlee King, Master of Education, school counseling; Jordan Kolstad, Master of Business Administration; Liudmila Kuznetsov, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude; Anna Lambert, Master in Teaching, secondary education; Isabel Larson, Bachelor of Liberal Studies, social services, magna cum laude; Cassius Ledeboer, Master of Education, educational administration; Nicholas Ledoux, Master of Education, elementary education; Tiffany Leggett, Master in Teaching, secondary education; Rebecca Lemick, Bachelor of Arts, economics and international business; Nicole Leonard, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Leslie Libey, Bachelor of Arts, organizational management, summa cum laude; Melanie Lilly; Emily MacDonald, Bachelor of Science, physics, and Bachelor of Arts, French, magna cum laude; Celia Magnuson, Bachelor of Liberal Studies, program management, magna cum laude; Olyvia Manning, Bachelor of Arts, theology, cum laude; Hanna Martin, Bachelor of Arts, French and English, summa cum laude; Elizabeth Merriam, Bachelor of Arts, English, magna cum laude; Ryan Miller, Bachelor of Arts, philosophy; Cameron Minkler, Bachelor of Arts, organizational management, summa cum laude; Matthew Moureaux, Master in Teaching, secondary education; Michael Mulvaney, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude; Jason Myers, Bachelor of Arts, biology and psychology; Allyson Nelson, Bachelor of Science, biology; Nicole Nelson, Bachelor of Arts, health science, cum laude; Marina Nikolaychuk, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Miranda Norton, Bachelor of Science, nursing, and Bachelor of Arts, health science; Yaw Opoku, Master of Business Administration; Justice Osborn, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Tiara Pajimola, Bachelor of Arts, psychology; Janae Passinetti, Bachelor of Arts, elementary education, cum laude; Chester Paulson, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude; Shannae Pello, Bachelor of Arts, health science; Crystal Persaud, Bachelor of Arts, health science; Tyler Pfeffer, Bachelor of Arts, health science; Spencer Piper, Bachelor of Arts, political science; Benjamin Porter, Bachelor of Arts, organizational management; Patrick Price, Bachelor of Science, computer science, and Bachelor of Arts, mathematics; Mariah Priebe, Bachelor of Arts, elementary education, summa cum laude; Matthew Prior, Master of Arts in theology; Isaac Quezada, Bachelor of Arts, music; Lauren Raap, Bachelor of Arts, business management, magna cum laude; Laurie Ramseyer, Bachelor of Liberal Studies, social services; Theresa Ray, Master in Teaching, elementary education; Kassandra Raynor, Bachelor of Liberal Studies, social services; Michael Renner, Bachelor of Arts, accounting; Christine Richart, Master of Education, school counseling; Robert Ringoen, Bachelor of Liberal Studies, social services, summa cum laude; Rona Ritchie, Master of Education, administrative leadership; Sierra Rosenberg, Bachelor of Arts, community health; Chris Rothrock, Master in Teaching, elementary education; Jessica Ruby, Bachelor of Arts, psychology; Molly Rupp, Bachelor of Arts, English, cum laude; Morgan Russell, Bachelor of Arts, Spanish language anditerature, summa cum laude; Isabella Santos, Bachelor of Arts, English, magna cum laude; Mallorie Schoesler, Bachelor of Science, health science, cum laude; Joseph Schweiger, Bachelor of Arts, accounting; Brittney Searcy, Bachelor of Arts, elementary education , magna cum laude; Colin Shockman, Bachelor of Arts, health science; Joel Silvius, Bachelor of Arts, economics and theology, magna cum laude; Belinda Simon, Master of Education, elementary education; Janelle Sims, Master in Teaching, elementary education; Tara Singer, Master of Arts, marriage and family therapy; Gurkaran Singh, Bachelor of Arts, chemistry; Avery Smetana, Bachelor of Arts, sociology, cum laude; Melvin Smith, Master in Teaching, secondary education; Danielle Soper, Bachelor of Arts, business management; Emily Soucinek, Master of Education, clinical mental health counseling; Stacie Standerfer, Master of Education, school counseling; Teague Starbuck, Bachelor of Arts, music, cum laude; Amanda Stewart, Bachelor of Arts, psychology; Colin Storm, Master of Education, administrative leadership; Tracy Suarez, Bachelor of Liberal Studies, program management, summa cum laude; Lesly Sub Cuc, Bachelor of Arts, community health; Madeleine Tappa, Bachelor of Arts, sociology and peace studies, magna cum laude; Melissa Tebbets, Master of Arts in teaching, gifted and talented; Joel Templin, Master of Arts, marriage and family therapy; Stephen Thoen, Bachelor of Arts, computer science; Jessica Thomas, Bachelor of Arts, elementary education; Adam Thompson, Master in Teaching, elementary education; Megan Thompson, Master of Business Administration; Michelle Timmerman, Bachelor of Arts, music, summa cum laude; Jena Tinklenberg, Master of Education, elementary education; Kaitlynne Tisdale, Bachelor of Arts, theatre; Jennifer Toulouse-Lee, Bachelor of Liberal Studies, humanities, summa cum laude; Jane Tucker, Master in Teaching; Kenneth Wallingford, Bachelor of Liberal Studies, humanities, summa cum laude; Wesley Walton, Bachelor of Arts, kinesiology; Kendall Watson, Bachelor of Arts, psychology; Anita Weeks, Bachelor of Arts, Spanish, and Bachelor of Science, chemistry; Daniel Welstad, Bachelor of Science, engineering physics, cum laude; Alicia Wigert, Bachelor of Arts, magna cum laude; Shelby Wiggs, Master in Teaching, secondary education; Timothy Wilkinson, Master of Arts in theology; Alexander Williams, Bachelor of Arts, elementary education; Jonathan Williams, Bachelor of Arts, business management, cum laude; LaVitta Williams, Bachelor of Arts, sociology; Melanie Williams, Bachelor of Arts, psychology, cum laude; Chase Wright, Bachelor of Arts, marketing; Rodney Wright, Bachelor of Arts, organizational management; Shalena Wylie, Bachelor of Arts, organizational management, summa cum laude; Kenneth Zaat, Bachelor of Arts, organizational management, cum laude.

Spokane Valley: Danica Beschta, Bachelor of Arts, theatre, cum laude; Jaime Birch, Bachelor of Arts, psychology, cum laude; Adam Blyckert, Bachelor of Arts, theology, magna cum laude; Chelsey Bucko; Kacey Cockerill, Bachelor of Arts, theatre; Kyle Cosby, Bachelor of Science, health science; Melissa Davaz, Bachelor of Liberal Studies, social services; Pine Engeland, Master in Teaching, elementary education; Meghan Erickson, Bachelor of Arts, organizational management, magna cum laude; Cheri Escobar, Bachelor of Arts, elementary education, summa cum laude; Alyssa Hall, Bachelor of Arts, health science, cum laude; Larissa Heckathorn, Bachelor of Arts, elementary education, magna cum laude; Bobbi Hoadley, Bachelor of Liberal Studies, program management; Brieann Hopper, Bachelor of Liberal Studies, social services, cum laude; Stuart Hopson, Bachelor of Arts, English, cum laude; Ryan Johnson, Master in Teaching, secondary education; Sara Jones, Bachelor of Liberal Studies, humanities, magna cum laude; Joshua Raver, Bachelor of Arts, English; Rachel Scholten, Bachelor of Liberal Studies, social services, summa cum laude; Jamie Shanahan, Bachelor of Arts, organizational management, cum laude; Keegan Shea, Master in Teaching, secondary education; Lee Simonson, Master of Business Administration; Amber Swain, Master in Teaching, elementary education; Gunnar Tesdahl, Bachelor of Arts, speech communication; Alexandria Walsh, Bachelor of Arts, American studies and history/social studies, cum laude.

Valley: Madeline Dorris, Bachelor of Arts, elementary education; Mary Sulgrove.

Valleyford: Danielle Cossey, Bachelor of Arts, sociology and English, magna cum laude.

Veradale: Alysha Bergstrom, Bachelor of Arts, history/social studies, magna cum laude.

The following area residents have been named to the Whitworth University provost’s honor roll for the spring 2016 semester. Students must maintain a grade-point average of at least 3.75 on a 4.0 scale to qualify for the honor roll. Students are listed by their hometowns.

Colbert: Sarah Gady, Tawnie Rand.

Deer Park: Lindsey Wolf.

Greenacres: Phillip Terrell.

Liberty Lake: Kelsey Glynn.

Post Falls: Courtney Chapin.

Pullman: Anna Feuerstein.

Spokane: Hannah Beachwood, Colton Berry, Michelle Bodman, Chalyn Brunck, Adriana Calderon, Hannah Cobb, Dana Comi, Erin Frank, Elizabeth Ginley, Cassidy Heckman, Amy Hooper, Savanna Jenkins, Emily MacDonald, Hanna Martin, Sarah Mickelsen, Allyson Nelson, Nicole Nelson, Lauren Raap, Jordan Runk, Mikayla Scharnhorst, Melissa Selzer, Joel Silvius, Katelyn Slack, Nathaniel Strain, Michelle Timmerman, Meghan Watkins, Kendall Watson, Melanie Williams.

Spokane Valley: Adam Blyckert, Kacey Cockerill.

Tumwater: Katie Rupke.

Valleyford: Danielle Cossey.

Veradale: Alysha Bergstrom.

To tell us about your achievements, write to Achievements, The Spokesman-Review, 999 W. Riverside Ave., Spokane, WA 99201 or send an email to heathers@spokesman.com.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe now to get breaking news alerts in your email inbox

Get breaking news delivered to your inbox as it happens.