Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Partly Cloudy Night 29° Partly Cloudy
Sports >  High school sports

Prep roundup: Kettle Falls wins district softball title

Makayla Hall went 4 for 5 with a home run to power Kettle Falls to a 7-1 victory over Northwest Christian in the District 7 2B softball championship game on Tuesday at the Merkel Complex in Spokane.

Kettle Falls heads to the District 7/9 regional tournament as the top seed, while NWC settled for the No. 2 seed.

Makayla Hall and Ali Trinkle each had three hits as KF began the day with a 12-10 win over Colfax.

Alarah Pulliam went 3 for 3 with a double to propel Lind-Ritzville/Sprague to a 15-3 romp over Colfax in a game to decide the third and fourth seeds to regionals.

District 7 1A: Larissa Sweat and Haley Kuk combined to go 5 for 5 to lead Chewelah to a 7-2 win over visiting Freeman in a loser-out game. Chewelah advances to play Lakeside on Saturday in Colville.

Payton Erickson went 3 for 4 with a home run and a double and Kylie Sweeney fanned nine batters to power Deer Park to an 11-1 win over visiting Medical Lake in the other loser-out game. Deer Park advances to play Colville on Saturday in Colville.

4A regional: Stephanie Merwin had a two-run single and a sacrifice fly to lead Richland to a 3-1 win over Mead in a loser-out game at Columbia Playfield in Richland.

Kailey Johnson went 2 for 3 and scored Mead’s lone run.

Golf

The Freeman Scotties had two individual winners and a pair of team titles at the District 7 1A golf tournament at Hangman Valley Golf Course.

Ryan Maine shot a final-round 65 for a 138 total to earn boys medalist honors by 25 strokes over runner-up Griffin Stroyan of Chewelah.

Rhea Jansen shot a final-round 81 for a two-round 167 total to earn girls medalist honors by 25 shots over runner-up and teammate Isabelle Miller.

Freeman’s boys piled up 121 points to beat second-place Chewelah (72). Freeman’s girls outpointed runner-up Lakeside 52.5-26.

Joining Maine and Stroyan as boys state qualifiers in order of finish are: Ryan Crosswhite (Freeman), Griffen Reggear (Colville), Ethan Shroyer (Deer Park), JR Steele (Chewelah), McKinnon Smith (Colville), Campbell Jackson (Lakeside), Chance Halstead (Freeman), Brendan Petro (Medical Lake), Jacob Gifford (Lakeside), Tyler Haase (Freeman) and Ethan Camp (Deer Park).

Joining Jansen and Miller as girls state qualifiers in order of finish are: Molly Connolley (Lakeside), Ali Hartley (Deer Park), Karissa Bostic (Deer Park), Jennah Earl (Chewelah), Aerin Basehart (Colville) and Aubree McMillan (Colville).

District 7 1B/2B: At Meadowwood, Davenport had a pair of individual champions in Palmer Guhlke (boys) and Kaysa Panke (girls).

Guhlke shot 147 over two rounds to defeat runner-up Bennett Gray of Colfax by 14 strokes, while Panke (171) held off Wilbur-Creston’s Alicia Johnson by three strokes.

Joining Guhlke and Gray at state in order of finish are: Dawson Strobel (Tekoa-Rosalia), Augie Allenbach (Colfax), Jimmy Psomas (St. George’s), Carson Odegaard (Wilbur-Creston), Chance Weitze (Colfax), Michael Shields (Lind-Ritzville/Sprague), Blaine Bandy (W-C), Rolf Veenstra (Northwest Christian) and Garrett Muncey (NWC).

Joining Panke and Johnson at state in order of finish are: Taylor Mitchell (St. George’s), Shaylee Felker (Almira-Coulee/Hartline), Hannah Allen (NWC), McKenna Davis (Colfax), Tessa Jantz (LRS), Randi Finley (Inchelium), Maddy Christiansen (SG) and Chloe Sweatman (NWC).

Colfax won the boys team title, while St. George’s captured the girls title.

Idaho

State 5A: Joseph Glenn of Post Falls shot a two-round 148 and placed seventh at Banbury GC in Eagle. Lewiston, led by Lance Ruddell’s eighth-place effort, was third in the boys team race.

In the girls tourney also at Banbury, Post Falls and Lewiston finished seventh and eighth, respectively, in the team race.

State 4A: The Sandpoint boys finished seventh and the Sandpoint girls placed fifth at Falcon Crest GC in Kuna.

State 3A: The Bonners Ferry boys finished fourth in the team race at River Birch GC in Star, while the Kellogg girls beat Buhl by seven strokes to win team title.

State 2A: St. Maries and Genesis Prep finished eighth and 10th, respectively, at the boys tournament at Red Hawk GC in Nampa.

The St. Maries girls placed fifth, also at Red Hawk GC.

Boys tennis

Kyle Fager of Lewis and Clark defeated teammate Jacob Johnson 6-2, 6-1 at University to win the district singles title and earn the top seed to regionals.

Johnson turned around and beat Mead’s Edward Liu 6-3, 6-2 for the second and third seeds to regionals.

John Mackay and Tyler Timperman of Gonzaga Prep won the doubles title and earned the top seed to regionals.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.