Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Tuesday, August 20, 2019  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Partly Cloudy Day 91° Partly Cloudy
Sports

Area Sports Menu for Tuesday, April 9

UPDATED: Mon., April 8, 2019, 7:59 p.m.

Baseball

College: Nonconference: Seattle at Washington State, 3:05 p.m.

High school: Greater Spokane League: Central Valley at Gonzaga Prep, Lewis and Clark at Rogers, Mead at Ferris, North Central at Mt. Spokane, University at Shadle Park, all 4 p.m. Great Northern League: East Valley at West Valley, Pullman at Cheney, both 4 p.m. Inland Empire League 4A: Sandpoint at Lakeland (DH), 3 p.m. Northeast A League: Colville at Medical Lake, Freeman at Deer Park, Lakeside (Nine Mile Falls) at Riverside, all 4:30 p.m. Northeast 2B League North: Chewelah at Kettle Falls (DH), Davenport at Northwest Christian (DH), both 2 p.m. Nonleague: Reardan at St. John-Endicott/LaCrosse (DH), St. George’s at Liberty (DH), Springdale at Lind-Ritzville/Sprague, all 2 p.m.; Bonners Ferry at St. Maries (DH), 3; Asotin at Coeur d’Alene, Clarkston at Moscow, both 4; Colton at Orofino, 5.

Golf

College men: Gonzaga at Wyoming Cowboy Classic in Goodyear, Arizona; North Idaho at Corban University Spring Invite in Salem, Oregon.

College women: Washington State at Silverado Showdown in Silicon Valley, California; Eastern Washington at Cowgirl Classic in Maricopa, Arizona, 6:30 a.m.

High school boys: Nonleague: Inchelium Invite at Inchelium, 10 a.m.

High school girls: Nonleague: Inchelium Invite at Inchelium, 10 a.m.; Pasco Invite at Sun Willows GC, 12:30 p.m.

Soccer

High school boys: Great Northern League: Cheney at Clarkston, East Valley at Pullman, both 4 p.m. Northeast A League: Deer Park at Riverside, Lakeside (Nine Mile Falls) at Medical Lake, Newport at Northwest Christian, all 4 p.m.

Softball

College: NWAC: Big Bend vs. CC Spokane at SFCC (DH), 2 p.m.

High school: Greater Spokane League: Ferris at Shadle Park, Lewis and Clark at Central Valley, Mead at University, North Central at Mt. Spokane, Rogers at Gonzaga Prep, all 4 p.m. Great Northern League: Clarkston at West Valley, East Valley at Cheney, both 4 p.m. Inland Empire League 4A: Sandpoint at Lakeland (DH), 3 p.m. Northeast A League: Deer Park at Freeman, Lakeside (Nine Mile Falls) at Medical Lake, Riverside at Newport, all 4:30 p.m. Northeast 2B League North: Chewelah at Kettle Falls (DH), Davenport at Northwest Christian (DH), both 2 p.m. Northeast 1B League: Wellpinit at Northport, 2 p.m. Nonleague: Springdale at Lind-Ritzville/Sprague, 2 p.m.; Bonners Ferry at St. Maries (DH), Liberty at Colton (DH), both 3; Asotin at Coeur d’Alene, Colville at Priest River, both 4; Genesee at Moscow, Orofino at Kamiah, both 5.

Tennis

High school boys: Non-league: Lind-Ritzville/Sprague at Reardan, 3 p.m.

Track and field

High school: Non-league: NE 2B No. 2 at Lind-Ritzville/Sprague, 3:30 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Open 24 hours.

Wordcount: 412

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.

You have been successfully subscribed!
There was a problem subscribing you to the newsletter. Double check your email and try again, or email webteam@spokesman.com