Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Wednesday, November 20, 2019  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Clear Day 46° Clear
Sports >  High school sports

Wrestling: Led by Trent Baun and Chase Tebbets, Eastern Washington has big day at Mat Classic XXXI

UPDATED: Wed., Feb. 20, 2019

Colville’s Trent Baun (top) earned his fourth state title at Mat Classic XXXI at the Tacoma Dome on Feb. 16, 2019. (Patrick Hagerty / For The Spokesman-Review)
Colville’s Trent Baun (top) earned his fourth state title at Mat Classic XXXI at the Tacoma Dome on Feb. 16, 2019. (Patrick Hagerty / For The Spokesman-Review)

Eastern Washington had a big day at Mat Classic XXXI over the weekend. Mt. Spokane won the team title in 3A and Colville took honors in 1A, with many other high finishes across the classifications. The region had 18 champions, 32 finalists and 97 placers.

Trant Baun (132) of Colville became the state’s 16th four-time boys champion and Mead’s Chase Tebbets (132) became a three-time champ. Mason Miethe (182) of Mt. Spokane won each of his matches by pin en route to a state title.

Here’s a list of high team totals and all placers for all classifications and weight classes from the region (champions in bold).

Team totals

4A: (4) Mead, (15) Central Valley;

3A: (1) Mt. Spokane, (8) North Central, (16) Rogers;

1A: (1) Colville, (4) Deer Park, (6) Lakeside, (12) Medical Lake, (15) Newport;

2B/1B: (3) Chewelah, (5) Reardan, (6) Colfax, (7) Liberty, (13) Wilbur-Creston, (14) Republic/Curlew.

Individual placers

4A

106: (8) Jason Franklin, jr., University

120: (2) Ryan Clark, fr., Mead

126: (3) Drew Roberts, so., University

132: (1) Chase Tebbets, sr., Mead

160: (2) Cameron Crawford, sr., Mead

170: (3) Zack Stratton , sr., Central Valley; (7) Isaiah Sinera-Saldana, sr., Mead

195: (6) Carson Duncan, sr., Lewis and Clark (8) Cade Byus, sr., Central Valley

285: (1) Braxton Mikesell, jr., Central Valley; (3) Darius Johnson, sr., Gonzaga Prep

3A

106: (1) Kenndyl Mobley, fr., North Central; (3) Steven Zaragoza, so., North Central

113 (2) Jarret Sharp, jr., Mt. Spokane; (5) Jacob Carr, jr., Mt. Spokane

126: (1) Clayton Gilliam, sr., North Central; (5) Riley Buth, so., Mt. Spokane

132: (2) Ky Haney, so., Mt. Spokane; (8) Matthew McGuire, sr., Rogers

138: (1) Blake Haney, sr., Mt. Spokane; (2) Casey Howerton, so., Mt. Spokane

152: (1) Kadin Shaw, sr., North Central

160: (8) Drew House, jr., Mt. Spokane

170: (4) Tre Phillips, sr., Rogers; (5) Issiah Berlutisr., Shadle Park

182: (1) Mason Miethe, sr., Mt. Spokane; (4) Grayson Bowles; sr.,Mt. Spokane

220: (6) Vadim Bobrounikov, sr., Rogers

285: (2) Joshua Guzik, sr., Rogers

2A

113: (6) Gabriel Smith, fr., Pullman

126: (2) Avery Sundheim, jr., East Valley

138: (4) Dylan Straley, so., Cheney

145: (7) Blake Seubert, so., Cheney

152: (8) Jackson Showalter, so., Cheney

160: (5) Gaje Caro, jr., West Valley

1A

106: (3) Logan Hydorn, fr., Colville; (6) Ty Friedman, fr., Lakeside

113: (1) Nathan Gregory, fr., Deer Park; (6) Aden Carl, fr., Medical Lake

120: (3) Jeff Friedman,sr., Lakeside; (4) Weston Thomas, sr., Medical Lake

126: (1) Everett Pierce, sr., Deer Park; (2) Jonny DesRoches, so., Riverside; (5) Matthew Jorgensen, jr., Deer Park

132: (1) Trent Baun, sr., Colville; (5) Levi Miller, so., Deer Park; (6) Takota Morrison, fr., Colville

138: (1) Rueben Seemann, jr., Colville; (2) Andrew Smith, sr., Lakeside; (4) Nate Allen, jr., Newport; (7) Justin Warnick, sr., Medical Lake

145: (2) Brent Hodgson, sr., Deer Park

152: (4) Kynan Adams,sr., Lakeside; (8) Victor Long, jr., Medical Lake

160: (1) Trevor Morrison, sr., Colville

170: (3) Sammy DesRoches, jr., Riverside; (8) Micah Tenny, sr., Lakeside

182: (1) John Knight, sr., Colville; (5) Jed Cupp, sr., Newport

195: (6) Akio Yamada, sr., Lakeside; (7) Lucas Keller, sr., Deer Park

220: (3) Ryder Goff, sr., Colville; (5) Hunter Tharaldson, sr., Colville

285: (4) Jacob Newsom, sr., Colville; (6) Tytan Duncan, sr., Deer Park

1B/2B

106: (3) Cory Perryman, jr., Reardan

113: (5) Kolby Sisk , so., Colfax; (6) Matthew Hess, so., Springdale

120: (3) Justyce Acosta, so., Chewelah; (4) Sammy Manina of Northwest Christian

126: (2) Ethan Hull, jr., Reardan; (3) Ezekiel Crocket, fr., Chewelah

132: (5) Chad Doyen, so., Republic/Curlew; (6) Lane Lagergren, sr., Pomeroy

138: (1) Graham Rocha, sr., Northwest Christian; (3) Chase Clark, sr., Kettle Falls

145: (2) Rylan Anderson, jr., Reardan; (3) Gunnar Hilderbrandt, sr., Republic/Curlew; (4) Alex Plasencia, jr., Davenport

152: (3) Thomas Perryman, sr., Reardan; (6) Gage Smith, sr., Chewelah

160: (1) Joe Peasley, sr., Wilbur-Creston

170: (1) Kaden Krouse, so., Chewelah; (3) Ozius Harden, sr., Reardan

182: (1) Jake Jeanneret; jr., Chewelah; (4) Sam Nelson, jr., Liberty; (5) Jacob Brown, so., Colfax

195: (4) Cole Davis, so., Chewelah

220: (3) Augie Allenbach, sr., Colfax

285: (1) Charlie Harrington, jr., Liberty; (2) Nicholas Schurger, jr., Springdale; (3) Wade Baker, sr., Chewelah; (4) Will Hahn, jr., Almira/Coulee-Hartline

Girls

115: (5) Maizy Feltwell,so., Liberty

130: (2) Alicia Stewart, sr., Shadle Park

190: (4) Avery Ackerman, sr., Deer Park

235: (6) Jasmine Fryer, sr., West Valley

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.

You have been successfully subscribed!
There was a problem subscribing you to the newsletter. Double check your email and try again, or email webteam@spokesman.com