Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Monday, March 30, 2020  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Cloudy 42° Cloudy
Sports >  High school sports

State tennis: Mt. Spokane’s Graham Clark, Lewis and Clark girls doubles reach semifinals

UPDATED: Fri., May 24, 2019

Graham Clark of Mt. Spokane beat Ethan Griffith (Capital) 6-2, 6-0 in a State 3A quarterfinal at the Tri-City Court Club in Kennewick on Friday and will face defending state champ Alan Yim (Lakeside-Seattle) in a semifinal Saturday.

Henry Johnson (Mt. Spokane) lost a first-round match but beat Irvin Yi (Gig Harbor) 3-6, 6-3, 6-2 to advance in the fifth-place bracket.

4A boys: Tim Pullmann (Ferris) lost to Amol Koli (Newport-Bellevue) 6-1, 6-0 in a quarterfinal at Columbia Basin Racquet Club in Richland and will play in the fourth-place bracket.

Marcello Scudiero (Gonzaga Prep) fell to Connor Scott (Newport) 6-4, 6-1 in a consolation match.

In doubles, Eric Liu and Kyle Kuka (Mead) lost a first-round match at Hanford HS but beat Max Ellingsen and Roman Mojto (Lewis and Clark) 6-0, 6-2 in a consolation and will play for fifth place on Saturday.

4A girls: Brooke Fager (LC) beat Ashley Tonthat (Richland) 6-3, 6-1 in a consolation match at Columbia Basin Racquet Club and will play for fourth place. Carolyn Johnson and Madelyn Dibble (LC) advanced to a semifinal, beating Milan Mar and Alyssa Chin (Inglemoor) 6-1, 6-2.

Sophie Kohler and Luca Misterick (Mead) were eliminated in a consolation match at Hanford HS.

3A girls: Sammie Maher and Kennedi Rehn (Mt. Spokane) fell to Isabel Reonel and Kelsey Cummins (Meadowdale) 6-2, 6-3 in a consolation match at Kamiakin HS.

2A boys: Andy He and Tim Watts (Pullman) beat a team from Franklin Pierce in a consolation match at the Nordstrom Tennis Center in Seattle and will play in the fifth-place bracket.

2A girls: Tiffany Phout (East Valley) fell to Faith Graham (Columbia River) 6-0, 6-2 in a quarterfinal at Tri-City Court Club and will play in the fourth-place bracket.

Kerington Tenwick (Clarkston) beat Carlissa Kaut (Centralia) 6-1, 6-1 in a consolation match and will play in the fifth-place bracket.

Keara Sinclair and Lillian Hyde (West Valley) fell in a consolation match at Nordstrom Tennis Center.

1A/2B/1B boys: Andy Simmerman (Freeman) lost a quarterfinal match to Ezra Magaram (Seattle Academy) 6-4, 6-2 at the Yakima Tennis Club and will play in the fourth-place bracket on Saturday.

Nolan Ng (Riverside) lost a quarterfinal match to Raghav Agrawal (Charles Wright) 6-2, 6-1 and moved to the fourth-place bracket. Cameron Whittle of Newport beat Leuri Sandoval (Wahluke) 3-6, 6-4, 6-4 in a consolation match and will play in the fifth-place bracket. Owen Bryant and Daniel Gady (Freeman) lost a quarterfinal match and will play in the fourth-place bracket.

1A/2B/1B girls: Sarah Simmerman (Freeman) beat Dorothy Espinosa (Cascade-Leavenworth) 6-2, 6-4 in a consolation match at Yakima Tennis Club and will play for fourth place.

Allie Michael (Deer Park) beat Kylene Edwards (Davenport) 6-4, 6-0 in a consolation match and will play for fifth place.

Jessica Lawrence of Kettle Falls was eliminated in a consolation match.

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.



Asking the right questions of your CBD company

Bluegrass Hemp Oil in Spokane Valley offers a variety of products that can be very effective for helping with some health conditions. (Courtesy BHO)
Sponsored

If you are like most CBD (cannabidiol) curious consumers, you’ve heard CBD can help with many ailments.