Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Monday, September 16, 2019  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Cloudy 57° Cloudy
Sports

Area Sports Menu for Tuesday, September 10

College golf

Women: Idaho at Branch Law Firm/Dick McGuire Invitational in Albuquerque, New Mexico.

College volleyball

Nonconference: Seattle at Eastern Washington, 5 p.m.

Prep cross country

Non-league

Northwest Christian Josh Wright Memorial at Northwest Christian, 4 p.m.

Prep boys soccer

Non-league: Bonners Ferry at Immaculate Conception Academy, 5 p.m. Inland Empire League 4A: Lakeland at Sandpoint, 4:30 p.m. Intermountain League: Coeur d’Alene Charter at Timberlake, 5 p.m.

Prep girls soccer

Non-league: Medical Lake vs. North Central at Merkel Sports Complex, 4 p.m.; West Valley vs. Shadle Park at Merkel Sports Complex, 4 p.m.; Mt. Spokane at Post Falls, 4 p.m.; Gonzaga Prep at Lake City, 4 p.m.; Ferris at Lewiston, 4 p.m.; University at Cheney, 4 p.m.; Rogers at Kettle Falls, 4 p.m.; Mead at East Valley, 6 p.m. Inland Empire League 4A: Sandpoint at Lakeland, 4:30 p.m. Intermountain League: Coeur d’Alene Charter at Timberlake, 7 p.m.; Bonners Ferry at Kellogg, 5 p.m. Northeast A League: Colville at Lakeside (WA), 4 p.m.; Freeman at Newport, 4 p.m.; Deer Park at Riverside, 4 p.m.

Prep slowpitch softball

Non-league: University at Mt. Spokane, 4 p.m.

Prep volleyball

Non-league: Oakesdale at Dayton, 6 p.m.; Wilbur-Creston at Okanogan, 6:30 p.m.; West Valley at North Central, 7 p.m.; University at Shadle Park, 7 p.m.; Lake City at Gonzaga Prep, 7 p.m.; Northwest Christian at Ferris, 7 p.m.; Central Valley at Mt. Spokane, 7 p.m.:; Kettle Falls at Rogers, 7 p.m.; Lewis and Clark at Post Falls, 7 p.m.; Moscow at Post Falls, 4 p.m.; Lewis and Clark vs. Moscow at Post Falls HS, 5:30 p.m.; Coeur d’Alene at Sandpoint, 7 p.m.; Kellogg at St. Maries, 7 p.m.; Lakeland at Timberlake, 6:30 p.m.; Chewelah vs. Colville at CHS, 6:30 p.m.; Priest River at Newport, 6:30 p.m.; Columbia at Valley Christian, 6 p.m. North Star League: Lakeside (WA) at Genesis Prep, 6 p.m.; Wallace at Kootenai, 6 p.m.; Clark Fork at Mullan, 7 p.m. Northeast 2B North: Springdale at St. George’s, 6:30 p.m. Northeast 2B South: Liberty at Tekoa-Rosalia, 4 p.m.; Lind-Ritzville/Sprague at Reardan, 4:30 p.m. Northeast 1B South: Odessa at Almira/Coulee-Hartline, 6 p.m.; Southeast 1B: Potlatch at Garfield-Palouse, 5 p.m.; St. John-Endicott/LaCrosse at Pomeroy, 6 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Open 24 hours.

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.

You have been successfully subscribed!
There was a problem subscribing you to the newsletter. Double check your email and try again, or email webteam@spokesman.com