Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Wednesday, April 1, 2020  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Partly Cloudy Day 42° Partly Cloudy
News >  Education

Washington DECA Area 11 students advance to state, nationals

From local reports

The Washington DECA Area 11 Career Development Conference announced the results of the competition held in December at Spokane Falls Community College.

The participants were Cheney, Clarkston, Deer Park, East Valley, Ferris, Lakeside, Lewis and Clark, Mead, Mt. Spokane, North Central, Pullman, Rogers, Shadle Park, West Valley and University high schools.

The top seven places in the individual and team categories qualified for the state conference, and the top seven in the papers and presentations team and individual categories also advanced.

The state conference will be March 5-7 in Bellevue. The top state placers will advance to the International Career and Development Conference in Nashville, Tennessee, in April.

INDIVIDUAL ROLE PLAY

Apparel and accessories marketing – 1, Carmen Kiewert (Deer Park). 2, Savannah Kerr (Shadle). 3, Gia Gonzales (Clarkston) 4, Abigail Tweedy (Mt. Spokane). 5, Kaitlyn Roop (Mt. Spokane). 6, Samantha Hudgins (Clarkston). 7, Rachael Saari (Shadle).

Accounting applications – 1, Anna Warner (Mt. Spokane). 2, Brandon Blazekovic (Cheney). 3, Luke Ferguson (Mead) 4, Jackson Rowley (Cheney) 5, Ryan Flanigan (LC). 6, Erika Frahm (Mead). 7, Jude Kornelis (Ferris).

Automotive services marketing – 1, Kiley Krant (EV). 2, Conner Russell (Central Valley). 3, Joseph Kjeldgaard (LC). 4, Trevor Gaipo (Central Valley). 5, Hayden Bingley (Mt. Spokane). 6, Angus Waite (Cheney). 7, Austin Kraft (Mead)

Business finance – 1, Ethan Side (Ferris). 2, Ellie Dickinson (UHi). 3, Sydnie Anderson (Mead). 4, Jacob Lucas (Mt. Spokane) 5, Kylie Stiles (Mt. Spokane). 6, Kolbi Leavey (Mt. Spokane). 7, Keagan Nakazawa (WV).

Business services marketing – 1, Julia Larson (LC). 2, Emily West (Mt. Spokane). 3, Kelsie German (Central Valley). 4, Shayla Melendez (Mead). 5, Sydney Vogel (Mt. Spokane). 6, Macie Connor (UHi). 7, Lizzie Conrad (Central Valley).

Entrepreneurship –1, Ryan Hagerty (Central Valley). 2, Micah Lang (UHi). 3, Robert Roettger (Cheney). 4, Kayla Sutherland (Mead). 5, Elsa Parent (Pullman). 6, Nick Arnold (NC). 7, Trent Goblick (Mt. Spokane)

Food marketing – 1, Levi Carr (Mt. Spokane). 2, Hailee Speir (Mead). 3, TJ Carr (Mt. Spokane). 4, Alex Fleury (Shadle). 5, Ellie Powers (Mead). 6, Killian Tufnell (Rogers). 7, Gracie Rohrenbach (EV)

Hotel and lodging management – 1, Chloe Dinwoodie (Mt. Spokane). 2, Nicholas Noland (Clarkston). 3, Ashley Blocker (Mead). 4, Tanner Bastian (Mt. Spokane). 5, Carley Menner (Mead). 6, Charlotte Titchenal (Shadle). 7, Anthony Loyd (Ferris).

Human resources management – 1, Ariel Hall (Shadle). 2, Kiefer McConnell (Shadle). 3, Ruby O’Neil (LC). 4, Haylee Lynch (Central Valley). 5, Tatum Getchell (LC). 6, Sydney Sutton (Central Valley). 7, Samantha Moffat (Mt. Spokane).

Marketing communications – 1, Michael St. Marie (Clarkston). 2, Morgan Armstrong (LC). 3, Kaylee Pilgrim (EV). 4, Madison Galimanis (Shadle). 5, Emerson Snyder (Clarkston). 6, Justin Spencer (Clarkston). 7, Makenzie White (Shadle).

Quick serve restaurant management – 1, Sabrina Simmons (Mead). 2, Logan Denlinger (LC). 3, Jackson Redder (Cheney). 4, Kendall Wall (Mt. Spokane). 5, Christina McCarty (NC). 6, Makenzie Raab (Central Valley). 7, Tanner Moon (EV).

Restaurant and food service management – 1, Keely Hall (Ferris). 2, Marissa Keltz (Mt. Spokane). 3, Malika Halvorson (LC). 4, Samantha Hubbard (UHi). 5, Breylin Cousineau (Mt. Spokane). 6, Owen Boreson (Clarkston). 7, Kylee Greenfield (Shadle).

Retail merchandising – 1, Asher Sterling (Shadle). 2, Gunner Dacosta (Rogers). 3, Aliviah Lewis (Mt. Spokane). 4, Jared Scott (Deer Park). 5, Darius Young (Shadle). 6, Isis Dozier (Mt. Spokane). 7, Annika Simmons (Mead).

Sports and entertainment marketing -1, Allison Haynie (Mt. Spokane). 2, Victor Lucas (Deer Park). 3, Ryan Bro (Mt. Spokane). 4, Sydney Teterud (Central Valley). 5, Kael Layton (Ferris). 6, Tyler Fiorino (NC). 7, Camryn Magers (Mead).

TEAM ROLE PLAY

Business law and ethics – 1, Mt. Spokane (Josie Martin, Klaire Perry). 2, Mt. Spokane (Emma Braddock, Elizabeth Sonneland). 3, Central Valley (Ryan Harper, Grace Williams). 4, Mead (Emily Erickson, Ashley Rapp). 5, Central Valley (Maddie Knight, Ally Lang). 6, Mead (Quincy Iverson, Kevin Selby). 7, Central Valley (Alex Knudsen, Jayce Simmons).

Buying and merchandising – 1, Central Valley (Ben Hadley, Garrett Packebush). 2, Mt. Spokane (Grant Erickson, Jacob Waters). 3, LC (Alex Ellingsen, Jack Garvin). 4, Shadle (Whitney Roane, Jordan VanGelder). 5, Lakeside (Anya Deakins, Ainsley Ruberg). 6, WV (Kade Barry, Matt Buck). 7, Mt. Spokane (Avery Erickson, Dakota Finocchiaro).

Entrepreneurship – 1, Central Valley (Josie Jennings, Addison McLelland). 2, LC (Stella Brown, Erin Miller). 3, Mt. Spokane (Adam Ramirez, Jamin Smith). 4, Central Valley (Alexis Aitken, Campbell Beykirch). 5, Mt. Spokane (Colton Gutsche, Kyler Haffner). 6, Mt. Spokane (Austin Hattenburg, Darin Wiseman). 7, UHi (Nick Donahue, Luke Hawley).

Financial services – 1, LC (Joy Koston, Claire Murphy). 2, Pullman (Jay Sahaym, Om Sahaym). 3, Mead (Ben Maple, Cage Patterson). 4, Mt. Spokane (Carter Gutsche, Ethan Lyon). 5, LC (Hayden Cote, Jack Stevens). 6, Mt. Spokane (Hudson Buth, Cole NcNamee) 7, Central Valley (Bridger McMahon, Devin Tanak).

Hospitality services – 1, LC (Isaac Engle, Kelton Otter). 2, Mead (Trevor Dorman, Alyson Wood). 3, Shadle (Lauryn LaGrone, Shayla Saxe). 4, LC (Charles Avery, Noah Bartlett). 5, Central Valley (Lucy Ditto, Brady Reding). 6, Mt. Spokane (Riley Teed, Gracee Ziegler). 7, LC (Kate MacIver, Marina Swartout).

Marketing management – 1, Central Valley (Margaret Mathes, Jamieson McHenry). 2, Mt. Spokane (Ethan Hunt, Jordan Schroeder). 3, Central Valley (Kya Knudsen, Ramona Robinson). 4, LC (Josh Bewick, Tyler Hilsendeger). 5, Mt. Spokane (Katelin Sevy, Reia Zernick). 6, Mt. Spokane (Maggie Degenhart, Hannah Greenfield). 7, Mt. Spokane (Dylan Craudell, Cody Thompson).

Sports and entertainment marketing – 1, Mt. Spokane (Grace Campbell, Jacob Carr). 2, Mt. Spokane (Hudson Gilbert, Keagan McMurray). 3, Mead (Hannah Wells, Lucia Zvonar). 4, Central Valley (Braden Clemons, Aaron Nolting). 5, EV (Ben Fetters, Carter Hosking). 6, Shadle (Brayden Kelley, Jake Wilcox). 7, Central Valley (Mac Dawkins, Caden Priebe).

Travel and tourism – 1, LC (Karriyen Hansen, Avery Steer). 2, Mead (Jaden Anderson, Avery Elam). 3, LC (Clare Heinen, Allison Lorentz). 4, UHi (Clare Deyarmin, Caden Roberts). 5, Mt. Spokane (Carly Jo Shuler, Karlee Whitehead). 6, UHi (Holly Gallaway, Ella Hatchett). 7, Mt. Spokane (Christian Melum, Lucas Trigg).

PAPERS AND PRESENTATIONS

Teams may have one, two or three members. The top seven places qualify for state.

Innovation plan – 1, Deer Park (Ivan Bogle, Katerina Chernenko). 2, WV (Hailey Marlow, Brooklyn Parkey). 3, Shadle (Lauryn LaGrone). 4, Shadle (Zoe Leija). 5, Central Valley (Ally Fisher, McKenna Murphy, Kami Twining). 6, WV (Isaac Smeltzer, Jillian Taylor). 7, Central Valley (Ayden Kent, Grace Zimbelman).

Startup business plan – 1, Mead (Jacob Hernandez). 2, Deer Park (Katey Arleth, Madison Bates, Madison Moon). 3, Mt. Spokane (Aliviah Lewis, Anna Warner). 4, Central Valley (Sydney Hollister). 5, WV (Alyssa Amann, Kobin Carver, David Sanborn). 6, Clarkston (Trinity Coates, Brandon St. Marie, Liza Higgins). 7, WV (Rylan Simmons, Gage Taylor).

Integrated marketing campaign-event – 1, WV (Dom Sicilia, Courtney Youseph). 2, NC (Lillian Carruthers, Chuck Carruthers). 3, Clarkston (Sophie Henderson). 4, Central Valley (April Duncan, Katie Winter). 5, Central Valley (Kate Gardner, Alyse Williams). 6, Clarkston (Jenna Frei, Macy Hardin, Bethany Shut). 7, Shadle (Sophie Little).

Integrated marketing campaign-product – 1, Clarkston (Avah Griner, Anika Jensen, Maggie Ogden). 2, Mead (Megan Borders, Laila Mehdi). 3, Lakeside (Aggie Bennett, Hunter Blank, Kailey Larson) 4, Central Valley (John Heskett, Kyle Telkamp). 5, WV (Kilee Imada, Hannah Jo Martin, Elise Moore). 6, Cheney (Jillian McCawley, Katana Sink-Simmons). 7, Clarkston (Manuel Sanchez).

Integrated marketing campaign-service – 1, WV (Alyssa Colby, Donovan Howat, Alex Nap). 2, Mt. Spokane (Charlotte Isern, Erika Isern). 3, Clarkston (Jenna Allen). 4, WV (Jagger Mohr, Baylee Trejo). 5, LC (Kathryn Cornelius). 6, Clarkston (Kevin Huynh, Cameron Yates). 7, NC (Grace Hilderman, Kate Hilderman).

Individual presentation events

The top seven places advance to state.

Financial consulting – 1, Serafina Radford (LC). 2, Cooper Young (Central Valley). 3, Carson Baskett (Mt. Spokane). 4, Ethan Sears (Central Valley). 5, Emerson Hutyler (NC). 6, Cali Kincaid (Shadle). 7, Gavin Ayer (Central Valley).

Hospitality and tourism professional selling – 1, Brooklyn Wilkerson (Mt. Spokane). 2, Greta Boreson (Clarkston). 3, Katie Belitz (Mt. Spokane). 4, Trisnani Woodbury (Clarkston). 5, Logan Cramer (NC). 6, Madeline Walkup (Clarkston). 7, Duy Nguyen (Mt. Spokane).

Professional selling – 1, Andre Ramsey (Rogers). 2, Aubrey Schlotter (Mt. Spokane). 3, Alyssa Welton (Mt. Spokane). 4, Colby Hair (Shadle). 5, Makayla Batterton (Deer Park).

The following event qualifies directly to the International Career and Development Conference.

Virtual Business Hotel – Deer Park (Matthew Bilbruck, Cutter Taylor)

Subscribe to the Coronavirus newsletter

Get the day’s latest Coronavirus news delivered to your inbox by subscribing to our newsletter.



Asking the right questions of your CBD company

Bluegrass Hemp Oil in Spokane Valley offers a variety of products that can be very effective for helping with some health conditions. (Courtesy BHO)
Sponsored

If you are like most CBD (cannabidiol) curious consumers, you’ve heard CBD can help with many ailments.