Check that per-unit price
•”Look closely at extra-large-size boxes of cereal. I was surprised to find that the bulk size of my favorite was actually costing me more per ounce. Now I always check the per-unit price, which is often found on the price tag.” — J.C. in Oklahoma
•Got unexpected company? For a quick, clean look, vacuum the floors and take care of these four things: the bathroom, dishes in the sink, piles of junk on tables or counters and an overflowing trash can. Your house will look great.
•”I often get up during the night to take medicine to help me sleep better. It’s hard to see and line up the marks to open the container. So I got a permanent black marker and highlighted them (I even made them larger). Now it’s easy to line them up in the dark.” — D.E. in California
•To reach the highest cobweb or the lowest dust bunnies, get a yardstick and cover one end with an old tube sock. Use a rubber band to secure it to the stick, and you can use it to swipe at the high corners of your rooms or slide it under the furniture. It works like a charm.