Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Clear Night 27° Clear
News >  Idaho Voices

North Idaho Track Honor Roll

Editor’s note: This is the final Honor Roll of the season. All times and marks through the state meets are included.

Girls

100 – 1, tie, Camille Reynolds (Lakeland), Krista Perry (Lewiston) and Shaundra Scott (Post Falls) 12.4. 4, Kadie Booth (PF) 12.7. 5, Dominique Billingslea (Coeur d’Alene Charter Academy) 12.8.

200 – 1, Krista Perry (Lew) 26.1. 2, Dominique Billingslead (CCA) 26.3. 3, Shaundra Scott (PF) 26.4. 4, Caitlyn Nichols (Timberlake) 26.5. 5, Melinda Van Dyk (Sandpoint) 26.6.

400 – 1, Elizabeth Stadley (CCA) 59.2*. 2, Dayna Drager (CdA) 1:00.2. 3, Caitlyn Nichols (TL) 1:00.7. 4, tie, Bethany Stuffle (Lew) and Kari Rucker (LL) 1:00.9.

800 – 1, Erin Hiatt (Bonners Ferry) 2:21.8. 2, Amanda Buttrey (CdA) 2:23.9. 3, Angie Whalen (PF) 2:24.7. 4, Rhianna Grossman (LC) 2:25.5. 5, Kinsey Gomez (CdA) 2:27.4.

1,600 – 1, Kinsey Gomez (CdA) 5:07.5. 2, Molly Mitchell (LC) 5:11.3. 3, Elizabeth Nielsen (Moscow) 5:19.9. 4, Megan Bartlett (Sandpoint) 5:29.4. 5, Rhianna Grossman (LC) 5:30.8.

3,200 – 1, Kinsey Gomez (CdA) 10:59.9. 2, Molly Mitchell (LC) 11:06.2. 3, Elizabeth Nielsen (Mos) 12:03.8. 4, Sadie Iott (CCA) 12:21.2. 5, Kelsey McCaslin (TL) 12:21.8.

100 hurdles – 1, Kacie Shields (PF) 15.7. 2, Tiffany Kuehn (LC) 16.0. 3, Kendall Forge (Lew) 16.8. 4, tie, Erin Stone (LC) and Bethany Stuffle (Lew) 17.1.

300 hurdles – 1, Camille Reynolds (LL) 44.0*%. 2, Whitney Hill (Priest River) 47.7. 3, tie, Erin Hiatt (BF) and Kelsey Wheeler (CdA) 48.7. 5, Kendall Forge (Lew) 49.0.

400 relay – 1, Post Falls (Aynslee Stuart, Kadie Booth, Josie Tennison, Shaundra Scott) 50.9. 2, Timberlake 51.8. 3, Moscow 51.9. 4, tie, Coeur d’Alene, Lake City and Coeur d’Alene Charter Academy 52.1.

800 relay – 1, Lewiston (Ashley Burke, Bethany Stuffle, Krista Perry, Jamie Gates) 1:44.6. 2, Lake City 1:47.6. 3, Post Falls 1:47.9. 4, Coeur d’Alene Charter Academy 1:49.4. 5, Lakeland 1:49.6.

1,600 relay – 1, Lakeland (Kari Rucker, Blythe Jones, Camille Reynolds, Latecia Howell) 4:03.4. 2, Lewiston 4:04.6. 3, Post Falls 4:09.3. 4, Coeur d’Alene 4:11.8. 5, Lake City 4:13.1.

Sprint medley – 1, Lewiston (Ashley Burke, Bethany Stuffle, Krista Perry, Chelsea Lundgren) 1:51.5. 2, Lakeland 1:52.5. 3, Coeur d’Alene Charter Academy 1:54.1*. 4, Bonners Ferry 1:55.5. 5, Timberlake 1:56.3.

High jump – 1, Sabrina Ewing (CCA) 5-5*. 2, Tiffany Kuehn (LC) 5-4. 3, Tori Bertsch (PF) 5-2. 4, tie, Hailey Smith (PF), Marah Ashcraft (Kellogg) and Sandy Martin (Lew) 5-0.

Long jump – 1, Chelsea Lundgren (Lew) 17-4. 2, Latecia Howell (LL) 17-1. 3, tie, Shaundra Scott (PF) and Sabrina Ewing (CCA) 17-0. 5, Shelby Robb (CdA) 16-8½.

Triple jump – 1, Chelsea Lundgren (Lew) 36-5. 2, Sabrina Ewing (CCA) 36-2*. 3, Latecia Howell (LL) 34-5. 4, Allison Meehan (PF) 34-1. 5, Jalana White (PF) 33-7.

Pole vault – 1, Susan Kovalchuk (Spt) 9-9. 2, Erin Hiatt (BF) 9-6. 3, tie, Stephanie Larsen (CdA) and Krista Perry (Lew) 9-0. 5, tie, Kaitlyn Whitesitt (LL), Rhianna Grossman (LC) and Sarah Beck (PF) 8-9.

Shot put – 1, tie, Taylor Stewart (PR) and Marissa Armour (CdA) 37-6½. 3, Margaret Behre (Mos) 36-8. 4, Rebecca Bauman (PF) 36-2. 5, Rian Miller (Lakeside) 36-1½.

Discus – 1, Shae Carson (CdA) 132-8*. 2, Rebecca Bauman (PF) 131-7. 3, Marissa Armour (CdA) 120-1. 4, Christina Johnson (Spt) 119-7. 5, Margaret Behre (Mos) 119-2.

Boys

100 – 1, Jayson Washington (Mos) 10.7*%. 2, tie, Chris Chesnut (Lew) and Camden Bernatz (Lew) 11.1. 4, tie, Tanner Schalk (LC), Rock Stapley (BF), Anthony Gold (Spt), Brian Maldonado (TL) and Tyler Johnson (Lew) 11.3.

200 – 1, Jayson Washington (Mos) 22.6. 2, Jacob Bowman (CCA) 22.7. 3, Chris Chesnut (Lew) 22.8. 4, Camden Bernatz (Lew) 22.9. 5, Steven Casley (CdA) 23.0.

400 – 1, Steven Casley (CdA) 50.7. 2, Dakota Wallen (Mos) 50.8. 3, Patrick Lagrimanta (TL) 51.0. 4, Steven Cook (Kootenai) 51.3. 5, Adam Wilder (Lew) 51.5.

800 – 1, Logan Frederickson (LC) 1:58.2. 2, Cody Curtis (CdA) 1:59.7. 3, Ryan Ewing (PR) 2:01.0. 4, Jordan Powers (PF) 2:01.2. 5, Andrew Asper (LC) 2:02.2.

1,600 – 1, Cody Curtis (CdA) 4:23.1. 2, Logan Frederickson (LC) 4:24.1. 3, David Norris (CdA) 4:31.7. 4, David Marienau (Spt) 4:32.4. 5, Ryan Sacksteder (TL) 4:34.2.

3,200 – 1, Cody Curtis (CdA) 9:38.2. 2, Adam Denham (Clark Fork) 10:01.1*. 3, David Norris (CdA) 10:03.2. 4, Ryan Sacksteder (TL) 10:06.3. 5, Samuel Martin (Lew) 10:15.9.

110 hurdles – 1, Tanner Schalk (LC) 14.9. 2, Wade Schumaker (Mos) 15.4. 3, tie, Austin Black (LL) and Derek Puckett (TL) 15.5. 5, Colton Watt (BF) 15.8.

300 hurdles – 1, Tanner Schalk (LC) 38.9. 2, tie, Derek Puckett (TL) and Austin Black (LL) 40.6. 4, Dakota Amy (Kootenai) 40.9*. 5, Colton Watt (BF) 41.4.

400 relay – 1, Lewiston (Camden Bernatz, Chris Chesnut, Dean Reitz, Tyler Johnson) 43.5. 2, tie, Lake City, Timberlake and Moscow 44.6. 5, Sandpoint 45.0.

800 relay – 1, Lake City (Robert Peterson, Matt Olson, Gabe Bruner, Tanner Schalk) 1:31.1. 2, Coeur d’Alene 1:32.1. 3, Timberlake 1:33.6. 4, Lakeland 1:34.3. 5, Kootenai 1:34.8.

1,600 relay – 1, Lake City (Gabe Bruner, Andrew Asper, Matt Olson, Tanner Schalk) 3:26.4. 2, tie, Lewiston and Moscow 3:29.6. 4, Coeur d’Alene 3:31.7. 5, Timberlake 3:32.6.

Sprint medley – 1, Moscow (Matt Boydston, Jayson Washington, Derrell Russell, Dakota Wallen) 3:38.1. 2, Timberlake 3:40.3. 3, Coeur d’Alene Charter Academy 3:42.4. 4, Priest River 3:44.2. 5, Kootenai 3:44.3.

High jump – 1, Austin Black (LL) 6-4. 2, tie, Kyle Tipton (PR) and Peter Gregg (Lew) 6-2. 4, Travis Porter (TL) 6-1. 5, tie, Kaleb Mitchell (LC), Zach Kuhl (Spt) and Nate Frisbee (LC) 6-0.

Long jump – 1, Chris Wilson (PF) 20-4½. 2, Carson Green (CdA) 20-4. 3, Brian Fulp (PR) 20-¾. 4, Dean Reitz (Lew) 20-0. 5, tie, Ethan Wendt (Kell) and Dakota Allert (PF) 19-8½.

Triple jump – 1, Travis Porter (TL) 42-7½. 2, Carson Green (CdA) 42-1¾. 3, Cody Anderson (PF) 41-2. 4, Brian Griswold (LC) 40-10½. 5, Connor Williams (CdA) 40-7.

Pole vault – 1, tie, Jason McKinney (LL), Cody Parker (Koot) and Bruno Bennett (Koot) 13-0. 4, tie, Cody Aery (TL) and Nick Hernandez (PF) 12-6.

Shot put – 1, Freedom Watson (Spt) 53-9. 2, Jared Heston (LC) 53-2½. 3, Nathan Hayden (LC) 51-11. 4, Ian Marshall (Kell) 51-9. 5, Matt Wardell (PF) 51-8¾.

Discus – 1, Freedom Watson (Spt) 150-3. 2, Nathan Hayden (LC) 148-1½. 3, Bryant Gump (Lew) 146-1½. 4, Ned Florea (PR) 145-8½. 5, Spencer Beale (Lew) 142-7.

*=state champ

%=broke state classification record.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe to the Coronavirus newsletter

Get the day’s latest Coronavirus news delivered to your inbox by subscribing to our newsletter.