Arrow-right Camera
The Spokesman-Review Newspaper

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Fog 23° Fog
News >  Features

WSU announces spring graduates

Washington State University has announced its Washington spring graduates. The following is a continuation of a list of area graduates. They are listed by their hometowns. All degrees are bachelors unless otherwise indicated.

Liberty Lake: Marcus Burt, Business Administration; Gina Hatcher, Social Sciences; Melissa Pickering, Hospitality Business Management, magna cum laude; Allison Stewart, Communication, cum laude; Emily Uphus, Education, cum laude.

Lind: Joshua Knodel, Agricultural Technology and Management.

Mattawa: Daniel Garner, English, cum laude; Matthew Jamison, Medical Sciences

Mead: Deanna Clouse, Criminal Justice, cum laude; Alan Derkey, Electrical Engineering; Karl Derkey, Electrical Engineering, cum laude; Julie Jue, Interior Design, magna cum laude; Michael Langston, Architectural Studies; Amy Preuss, Communication, cum laude; Carmen Sorweide, Speech and Hearing Sciences, cum laude; Heidi Hanson Thomas, Interior Design, summa cum laude.

Medical Lake: Barbara Ng, Business Administration, cum laude.

Metaline Falls: Desiree Holter, English, cum laude.

Mica: Andrew Larson, Business Administration; Andrew Przybylski, Neuroscience.

Moses Lake: Zachary Alvarez, biology; Kyle Chamberlain, Animal Sciences, cum laude; Rebekah Christian, Nursing, magna cum laude; Kyle Comstock, Nursing, cum laude; Bryan Englund, Agricultural Technology and Management; Karrie Grant, Sociology, magna cum laude; Sharlene Kauffman, Business Administration, magna cum laude; Kristen Krcma, Biological Science; Ronald McHargue, Zoology, cum laude; Roberto Medina, Architectural Studies; Jeffrey Nickell, Business Administration, summa cum laude; Mariel Odegaard, Education, summa cum laude; Joseph Parham, Mechanical Engineering; Cali Payne, Nursing, cum laude; Rudy Perez, Electrical Engineering; Jason Schlagel, Horticulture; Natalie Skaug, Education; Shane Snyder, Fine Arts; Elizabeth Thomasson, Education, MAGNA CUM LAUDE; Shauna Toy, Foreign Languages and Cultures.

Newman Lake: Kyle Hurst, Education, cum laude; Chelsie Magone, Psychology.

Newport: Leeana Moore, Nursing.

Nine Mile Falls: Danielle Davis, Animal Sciences; Faryn Lewis, Comparative Ethnic Studies; Kim Wigen-Dewey, Nursing, summa cum laude.

Othello: Jason Lackie, Architectural Studies; Sarah Montemayor, Education, cum laude; Jessica Smith, Doctor of Pharmacy; Kevin Spohr, Business Administration, summa cum laude.

Otis Orchards: Lori Spann Feagan, Nursing, summa cum laude; Garett Manion, Doctor of Pharmacy.

Palouse: Renn Breshears, Architectural Studies; Mary Lang, Certificate in Instructional Design; Laura Louden, Basic Medical Sciences, cum laude; Michelle Mullen, Business Administration.

Pullman: Michelle Ah King, Comparative Ethnic Studies; Moktar Nasr Al-Rhaajaa, Psychology; Carrie Ames, Sociology; Mari Ando-Fox, Business Administration; Abimbola Ariwoola, Architectural Studies; Adam Bacon, Electrical Engineering, magna cum laude; David Bailey II, Anthropology, summa cum laude; Matthew Bailey, Anthropology; Brandon Baker, Anthropology; Kristina Bearden, Zoology; Lacie Elizabeth Bennett, Zoology; Rachel Bergstedt, Business Administration, magna cum laude; Charles Berthiaume, Business Administration; Anna Jane Bertramson, Business Administration, cum laude and Certificate in Global Competencies; Anastasia Blaisdell, Social Sciences; Charles Blessing Jr., Humanities; Cassie Blonien, Political Science, cum laude; Matthew Boland, Fine Arts; Johana Bonanno, Political Science; Kingston Bowen, Communication; Brett Boyd, History; Eric Boyer, Construction Management; Richard Brewer, Civil Engineering; Angela Brown, Psychology, cum laude; Michael Brown, Criminal Justice; Osure Brown, Biology; Vernon Brown, Social Sciences; August Brunstad, Business Administration; Erin Bugler, Women’s Studies; Kristy Kapuahelani Cambra, Biology; Noelle Camp, Sociology; Caitlin Campbell, Biochemistry, magna cum laude; John Cassleman, Communication; Juan China Jr., Apparel Merchandising and Textiles; Michael Church, English, cum laude; Grady Clapp, Biological Science; Johnna Clear, History, cum laude; John Cole, Kinesiology; Kevin Cole, Genetics and Cell Biology and Microbiology; Craig Cordill, Mechanical Engineering; Kiley Cox, Sociology; Randi Croyle, Economics; Bryce Cuello, Sport Management; Amanda Culley, Food Science and Human Nutrition; Andrew Currier, Political Science; Nicholas Darling, Sociology; Barrett Darnell, Computer Science; Scott Davis, Construction Management; Michael Davolt, Political Science and Construction Management; Mikie Dawson, Doctor of Veterinary Medicine; Laurie DeMontigny, Communication; Angelica Dimock, Doctor of Veterinary Medicine; Ian Dinsmore, Communication; Jarret Dodge, English; Stephen Dolinko, Neuroscience, cum laude; Samantha Dolph, Business Administration, cum laude; Christopher Dowdy, Microbiology; Holly Drost, English; Johnathan Dudley, Business Administration; Katie Ehrmantraut, Business Administration; Morgan Emerson, Physics; Brian Emtman, Mechanical Engineering, magna cum laude; David Enquist, Business Administration, magna cum laude; Christopher Ensign, Business Administration, cum laude.

More area Washington spring graduates of WSU will be listed in future Achievements columns.

The Spokesman-Review Newspaper

Local journalism is essential.

Give directly to The Spokesman-Review's Northwest Passages community forums series -- which helps to offset the costs of several reporter and editor positions at the newspaper -- by using the easy options below. Gifts processed in this system are not tax deductible, but are predominately used to help meet the local financial requirements needed to receive national matching-grant funds.

Active Person

Subscribe now to get breaking news alerts in your email inbox

Get breaking news delivered to your inbox as it happens.