Today’s menu
Baseball
College: San Diego at Gonzaga, 6:30 p.m.
High school
Greater Spokane League: Lewis and Clark at Mead, Rogers at East Valley, Gonzaga Prep at Shadle Park, Central Valley at University, Mt. Spokane at Ferris, all 4 p.m.
Inland Empire League: Coeur d’Alene at Sandpoint, 4 p.m.
Non-league: Lake City at Lakeland, Wallace at Timberlake, both 4 p.m.
Golf
High school boys and girls
Northeast A: Chewelah, Freeman at Lakeside, 10 a.m.
Bi-County League: Odessa, Davenport, Colfax at Harrington, 2 p.m.
District 9: St. John-Endicott, Dayton, Liberty-Christian at Tekoa, 1 p.m.
Non-league: Post Falls Invite at Prairie Falls GC, 9 a.m.
Off-track betting
Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:35 a.m.; dog racing, 10. Northern Quest Casino: Horse racing, 9:35 a.m.
Soccer
High school boys
Great Northern League
Cheney at Clarkston, Colville at Riverside, Deer Park at Pullman, West Valley at Medical Lake, all 4 pm
Softball
High school
Greater Spokane League: University at Central Valley, Rogers at Ferris, North Central at Gonzaga Prep, East Valley at Mead, Shadle Park at Mt. Spokane, all 4 p.m.
Northeast A: Deer Park at Chewelah, 4 p.m.
Inland Empire League: Coeur d’Alene at Sandpoint, 4 p.m.
Non-league: LaCrosse-Washtucna at Lind-Ritzville, 3 p.m.; Freeman at Riverside; Deer Park at Chewelah; Liberty at Kettle Falls; Lake City at Lakeland; Newport at Priest River, all 4 p.m.
Tennis
High school boys
Greater Spokane League: North Central at East Valley; Ferris at Lewis and Clark; Shadle Park at Mead; Gonzaga Prep at Mt. Spokane; Rogers at University, all 3:30 p.m.
Great Northern League: Riverside at Cheney; Pullman at Clarkston; Medical Lake at Deer Park, all 3:45 p.m.
1A/B: Davenport at Sprague Harrington, 3:30 p.m.
High school girls
Greater Spokane League: East Valley at North Central, Lewis and Clark at Ferris, Mead at Shadle Park, Mt Spokane at Gonzaga Prep; University at Rogers, all 3:30 p.m.
Great Northern League: Deer Park at Medical Lake, Clarkston at Pullman, Cheney at Riverside, West Valley at Colville, all 3:45 p.m.
1A/B: Wilbur-Creston at Lakeside; Davenport at Sprague-Harrington, both 3:30 p.m.
Track and field
College: Washington State at Rafer Johnson/Jackie Joyner-Kersee Invite, Los Angeles.
High school
Greater Spokane League: Lewis and Clark at Ferris; Mt. Spokane, Shadle Park at Gonzaga Prep; Central Valley, Mead at Rogers, East Valley, North Central at University, all 4 p.m.
Intermountain League: Timberlake, Priest River at Bonners Ferry, 4 p.m.
Non-league: Reardan, Davenport at Dan Birdsell Invite at Deer Park, 3:30 p.m.