Hampton jazz festival names winners
The University of Idaho has announced the winners of the Lionel Hampton Jazz Festival Student Competition in February. More than 375 high school and secondary school bands, combos and soloists participated in the event along with 180 groups and soloists from colleges. There is one winner in each category along with one or more runners up in some categories.
Outstanding AAA Band, site 2: Mt. Spokane High School I
Outstanding AAA Combo: Mt. Spokane High School
Outstanding AAAA Band, site 2: Mead High School (runner up)
Outstanding B Combo: Genesee (Idaho) High School (runner up)
Outstanding Guitar Solo: Stephan Connolly, Omak High School
Outstanding A Choir: Pullman High School (runner up) and Moscow High School II (runner up)
Outstanding AA Choir: Gonzaga Prep, Moscow High School I (runner up)
Outstanding AAA Choir: Coeur d’Alene High School, Sandpoint High School (runner up)
Outstanding Vocal Combo: St. George’s School, Bella Ensemble (Moscow, runner up), Sandpoint High School (runner up)
Outstanding B Choir: St. George’s School
Outstanding Multimike Choir: Central Valley High School (runner up)
Outstanding Nonmixed Choir: Sandpoint High School I, Sandpoint High School II (runner up)
Outstanding Soprano Solo: Tasha Koontz, St. George’s School; Ashley Haugen, Coeur d’Alene High School (runner up)
Outstanding College Baritone Sax Solo: Matt Walsh, Whitworth College
Outstanding College Drum Solo: Mike Miller, Eastern Washington University
Outstanding College Instrumental Bass Solo: Matt Grimes, Washington State University
Outstanding College Flute Solo: Skylar Garcia, WSU
Outstanding College Trombone Solo: Brian Mueller, EWU
Outstanding College Trumpet Solo: John Gronberg, WSU
Outstanding College Instrumental Combo: WSU
Outstanding Guest College Band: WSU, Whitworth College I (runner up) and EWU I (runner up)
Outstanding Festival Band: Northwood Middle School
Elementary Band: St. Mary’s All City II (Moscow), St. Mary’s All City I (runner up) and St. Mary’s All City III (runner up)
Middle School Band; Lincoln Middle School (Pullman, runner up), Sacajawea Middle School (runner up)
Junior High School Band: Northwood Middle School, Sandpoint Middle School (runner up)
Junior Division Combo: Lincoln Middle School (Pullman)
Elementary Choir: St. Mary’s All City I (Moscow, runner up) and Franklin Elementary School (Pullman, runner up)
Junior High School Choir: Moscow Junior High School (runner up) and Northwood Middle School I
Middle School Choir: Sandpoint Middle School, Northwood Middle School II (runner up), St. George’s School (runner up)
Junior Alto Solo: Nicki Lee, Moscow Junior High School
Junior Soprano Solo: Lacee Hendrickson, Garfield-Palouse Middle School
Junior Brass Solo: Jack Sandberg, homeschool student (Nine Mile Falls)