Election Center

List of races

Filters will narrow down the list of races. Use the search box to find races or candidates by last name.

Show
in

Federal races

U.S. Senator

Patty Murray

Democrat

Dino Rossi

Republican

Clint Didier

Republican

Paul Akers

Republican

James (Skip) Mercer

 

Charles Allen

Democrat

Bob Burr

Democrat

Norma D. Gruber

Republican

Mike Latimer

Republican

Mike The Mover

Democrat

Goodspaceguy

Democrat

Will Baker

Reform

Mohammad H. Said

Centrist

Schalk Leonard

 

William Edward Chovil

Republican


Congressional races

U.S. Representative, Congressional District 1

Jay Inslee

Democrat

James Watkins

Republican

Matthew Burke

Republican

David D. Schirle

Independent


U.S. Representative, Congressional District 2

John Koster

Republican

Rick Larsen

Democrat

Diana McGinness

Democrat

John Carmack

Republican

Larry Kalb

Democrat


U.S. Representative, Congressional District 3

Denny Heck

Democrat

Jaime Herrera

Republican

David W. Hedrick

Republican

David B. Castillo

Republican

Cheryl Crist

Democrat

Norma Jean Stevens

Independent


U.S. Representative, Congressional District 4

Doc Hastings

Republican

Jay Clough

Democrat

Rex A. Brocki

Tea

Shane Fast

Republican

Mary Ruth Edwards

Constitution

Leland Yialelis

 


U.S. Representative, Congressional District 5

Cathy McMorris Rodgers

Republican

Daryl Romeyn

Democrat

Barbara Lampert

Democrat

Clyde Cordero

Democrat

Randall Yearout

Constitution

David R. Fox

Democrat


U.S. Representative, Congressional District 6

Norm Dicks

Democrat

Doug Cloud

Republican

Jesse Young

Republican


U.S. Representative, Congressional District 7

Jim McDermott

Democrat

Bob Jeffers-Schroder

 

Bill Hoffman

Democrat

S. Sutherland

 

Don Rivers

Democrat

Scott Sizemore

Democrat


U.S. Representative, Congressional District 8

Dave Reichert

Republican

Suzan DelBene

Democrat

Tom Cramer

Democrat

Ernest Huber

Republican

Tim Dillon

Republican

Keith Arnold

Democrat

Robin Adair

Independent

Boleslaw (John) Orlinski

Democrat

Caleb Love Mardini

 


U.S. Representative, Congressional District 9

Adam Smith

Democrat

Richard (Dick) Muri

Republican

Jim Postma

Republican

Roy Olson

Green


Legislative races

State Representative Pos. 1, Legislative District 01

Derek Stanford

Democrat

Dennis Richter

Republican

Vince DeMiero

Democrat

Sandy Guinn

Republican

Dick Lapinski

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 01

Heidi Munson

Republican

Luis Moscoso

Democrat

Dave Griffin

Democratic


State Representative Pos. 1, Legislative District 02

Jim McCune

Republican

Marilyn Rasmussen

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 02

J. T. Wilcox

Republican

Tom Campbell

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 05

Jay Rodne

Republican

Gregory Hoover

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 05

Glenn Anderson

Republican

David Spring

Democrat

Dean Willard

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 08

Brad Klippert

Republican

Carol L Moser

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 08

Larry Haler

Republican


State Senator, Legislative District 08

Jerome Delvin

Republican

Brad Anderson

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 10

Norma Smith

Republican

Write-In: Laura Lewis

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 10

Barbara Bailey

Republican

Tom Riggs

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 11

Zack Hudgins

Democrat

Sarah Sanoy-Wright

 


State Representative Pos. 2, Legislative District 11

Bob Hasegawa

Democrat

John Potter

Republican

Jackie Moore

 


State Representative Pos. 1, Legislative District 12

Cary Condotta

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 12

Mike Armstrong

Republican

Cliff Courtney

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 13

Judith (Judy) Warnick

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 13

Bill Hinkle

Republican

Anthony (El Tigrero) Novack

Bull Moose


State Senator, Legislative District 13

Janéa Holmquist

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 14

Norm Johnson

Republican

Michele Strobel

Republican

Scott Brumback

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 14

Charles Ross

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 15

Bruce Chandler

Republican

Paul Spencer

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 15

David Taylor

Republican

Thomas (Tom) T. Silva

Democrat


State Senator, Legislative District 15

Jim Honeyford

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 16

Maureen Walsh

Republican

Brenda High

Constitution


State Representative Pos. 2, Legislative District 16

Terry R. Nealey

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 17

Brian Peck

Republican

Tim Probst

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 17

Paul Harris

Republican

Monica Stonier

Democrat

Martin (MD) Hash

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 18

Dennis Kampe

Democrat

Ann Rivers

Republican

Jon Russell

Republican

Jon T. Haugen

Neither

Brandon Vick

Republican

Richard Carson

Independent

Anthony Bittner

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 18

Ed Orcutt

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 19

Dean Takko

Democrat

Kurt Swanson

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 19

Brian E. Blake

Democrat

Tim Sutinen

Lower Taxes


State Representative Pos. 1, Legislative District 20

Richard DeBolt

Republican

Corinne Tobeck

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 20

Gary Alexander

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 21

Mary Helen Roberts

Democrat

Ed Borey

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 21

Marko Liias

Democrat

Elizabeth Scott

Republican

Alan D. Tagle

Republican

Mike Huisman

SeniorSide


State Senator, Legislative District 21

Paull Shin

Democrat

David Preston

Republican

Glen Sayes

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 22

Jason Hearn

GOP

Chris Reykdal

Democrat

Stew Henderson

Democrat

Judi Hoefling

Democrat

Steve Robinson

Progressive Dem

Jeremy Miller

Demo

F. G. (Fred) Jensen

Prolife Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 22

Sam Hunt

Democrat

Chris Ward

 

Justin Kover

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 23

Sherry V. Appleton

Democrat

Pete DeBoer

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 23

Christine Rolfes

Democrat

James M. Olsen

Republican

Aaron Winters

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 24

Kevin Van De Wege

Democrat

Dan Gase

Republican

Craig Durgan

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 24

Steve Tharinger

Democrat

Jim McEntire

Republican

John (Jack) Dwyer

Democrat

Larry Carter

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 25

Bruce Dammeier

Republican

John Thompson

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 25

Dawn Morrell

Democrat

Hans Zeiger

Republican

Steven Vermillion

Republican

Ron Morehouse

Democratic

Larry Johnson

Independent

Bryan Shaner

Independent


State Representative Pos. 1, Legislative District 26

Jan Angel

Republican

Sumner Schoenike

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 26

Larry Seaquist

Democrat

Doug Richards

Republican


State Senator, Legislative District 26

Derek Kilmer

Democrat

Marty McClendon

Republican

Kristine Danielson

 


State Representative Pos. 1, Legislative District 27

Laurie Jinkins

Democrat

Jake Fey

Democrat

Ken Nichols

Independent

Jessica Smeall

Democrat

Janis (Gall-Martin) Gbalah

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 27

Jeannie Darneille

Democrat

Jon M. Higley

Republican

Jon Cronk

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 28

Troy Kelley

Democrat

Steve O’Ban

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 28

Tami Green

Democrat

Paul Wagemann

Republican

Brian Wurts

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 29

Connie Ladenburg

Democrat

Steven T. Cook

Republican

Jonathan Johnson

Democrat

Bruce Parks

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 29

Steve Kirby

Democrat

Jesse Miller

Republican


State Senator, Legislative District 29

Steve Conway

Democrat

Terry Harder

Republican

Ken Paulson

Independent


State Representative Pos. 1, Legislative District 30

Mark Miloscia

Democrat

Shawn Sullivan

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 30

Carol Gregory

Democrat

Katrina Asay

Republican

Ed Barney

Republican

Anthony Kalchik

Republican

Jerry Galland

Republican


State Senator, Legislative District 30

Tracey Eide

Democrat

Tony Moore

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 31

Cathy Dahlquist

Republican

Shawn Bunney

Republican

Peggy Levesque

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 31

Christopher Hurst

Independent Dem.

Patrick Reed

Republican

Daniel Geske

Republican


State Senator, Legislative District 31

Pam Roach

Republican

Matt Richardson

Republican

Ron Weigelt

Democrat

Raymond Bunk

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 32

Cindy Ryu

Democrat

Art Coday

Republican

Doris Fujioka McConnell

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 32

Ruth Kagi

Democrat

Gary (G) Gagliardi

Republican

Stan Lippmann

Democratic


State Senator, Legislative District 32

Maralyn Chase

Democrat

David Baker

Republican

Patty Butler

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 33

Tina Orwall

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 33

Dave Upthegrove

Democrat


State Senator, Legislative District 33

Karen Keiser

Democrat

Jack Michalek

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 34

Eileen L. Cody

Democrat

Ray Carter

Reluctantly R.


State Representative Pos. 2, Legislative District 34

Joe Fitzgibbon

Democrat

Mike Heavey

Democrat

Geoffrey Mac McElroy

Independent

Marcee Stone

Democrat


State Senator, Legislative District 34

Sharon K. Nelson

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 35

Kathy Haigh

Democrat

Daniel (Dan) Griffey

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 35

Fred Finn

Democrat

Linda Simpson

Republican

Glenn Gaither

Independent


State Senator, Legislative District 35

Tim Sheldon

Democrat

Nancy (grandma) Williams

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 36

Reuven Carlyle

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 36

Mary Lou Dickerson

Democrat

Jill England

Republican


State Senator, Legislative District 36

Jeanne Kohl-Welles

Democrat

Leslie Klein

(R) Problemfixer


State Representative Pos. 1, Legislative District 37

Sharon Tomiko Santos

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 37

Eric Pettigrew

Democrat

John Stafford

Democrat


State Senator, Legislative District 37

Adam Kline

Democrat

Tamra Smilanich

 


State Representative Pos. 1, Legislative District 38

John McCoy

Democrat

Hugh Fleet

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 38

Mike Sells

Democrat

Iris Lilly

Republican


State Senator, Legislative District 38

Nick Harper

Democrat

Rod Rieger

Conservative

Jean Berkey

Democratic


State Representative Pos. 1, Legislative District 39

Dan Kristiansen

Republican

Eleanor Walters

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 39

Kirk Pearson

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 3 (central Spokane)

Dave White

Republican

Andy Billig

Democrat

Bob Apple

Democrat

Louise Chadez

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 3 (central Spokane)

Timm Ormsby

Democrat

Morgan Oyler

Republican

Hector E. Martinet

 


State Representative Pos. 1, Legislative District 40

Kristine Lytton

Democrat

Mike Newman

Republican

Tom Pasma

Democrat

Dusty Gulleson

Republican

Thomas Boucher

Democrat

Donna R. Miller

Republican

Chuck Carrell

Republican

Justin Van Dyk

Democrat

Doug (Yoshe) Revelle

Happiness


State Representative Pos. 2, Legislative District 40

Jeff Morris

Democrat

John Swapp

Republican

Howard Pellett

Green


State Representative Pos. 1, Legislative District 41

Marcie Maxwell

Democrat

Peter Dunbar

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 41

Judy Clibborn

Democrat

Stephen Strader

Republican

Orion S. Webster

Independent


State Senator, Legislative District 41

Steve Litzow

Republican

Randy Gordon

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 42

Jason Overstreet

Republican

Al Jensen

Democrat

Richard May

Democrat

Craig Mayberry

Independent

Michael C. Smith

GOP


State Representative Pos. 2, Legislative District 42

Vincent Buys

Republican

Kelli Linville

Democrat


State Senator, Legislative District 42

Doug Ericksen

Republican

Pat Jerns

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 43

Jamie Pedersen

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 43

Frank Chopp

Democrat

Kim Verde

Republican


State Senator, Legislative District 43

Ed Murray

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 44

Hans Dunshee

Democrat

Bob McCaughan

Republican

Shahram Hadian

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 44

Mike Hope

Republican

John Boerger

Democrat


State Senator, Legislative District 44

Dave Schmidt

Republican

Steve Hobbs

Democrat

Lillian Kaufer

Democrat

Ryan Ferrie

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 45

Roger Goodman

Democrat

Kevin Haistings

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 45

Larry Springer

Democrat

Mark Isaacs

Republican


State Senator, Legislative District 45

Andy Hill

Republican

Eric Oemig

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 46

David Frockt

Democrat


State Representative Pos. 2, Legislative District 46

Phyllis G. Kenney

Democrat

Beau Gunderson

 


State Senator, Legislative District 46

Scott White

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 47

Mark Hargrove

Republican

Geoff Simpson

Democrat

Nancy Wyatt

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 47

Pat Sullivan

Democrat

Rodrigo M. Yanez

Republican


State Senator, Legislative District 47

Joe Fain

Republican

Claudia Kauffman

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 48

Ross Hunter

Democrat

Diane Tebelius

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 48

Deb Eddy

Democrat

Philip L. Wilson

Republican


State Senator, Legislative District 48

Rodney Tom

Democrat

Gregg Bennett

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 49

Jim Jacks

Democratic

Bill Cismar

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 49

Jim Moeller

Democrat

Craig Riley

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 4 (Spokane Valley)

Larry Crouse

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 4 (Spokane Valley)

Matt Shea

Republican


State Representative Pos. 1, Legislative District 6 (West Plains and western Spokane)

Kevin Parker

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 6 (West Plains and western Spokane)

John F. Driscoll

Democrat

Shelly O’Quinn

Republican


State Senator, Legislative District 6 (West Plains and western Spokane)

Michael Baumgartner

Republican

Chris Marr

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 7 (Northeastern Washington)

Shelly Short

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 7 (Northeastern Washington)

Joel Kretz

Republican


State Senator, Legislative District 7 (Northeastern Washington)

Bob Morton

Republican

Barbara Mowrey

Democrat


State Representative Pos. 1, Legislative District 9 (Southeastern Washington)

Susan Fagan

Republican


State Representative Pos. 2, Legislative District 9 (Southeastern Washington)

Joe Schmick

Republican

Glen R. Stockwell

Republican


Judicial races

Judge Position 1, Court of Appeals, Division 1, District 1

C. Kenneth Grosse

 


Judge Position 2, Court of Appeals, Division 1, District 1

Michael Spearman

 


Judge Position 1, Court of Appeals, Division 1, District 2

Steve Dwyer

 


Judge Position 1, Court of Appeals, Division 2, District 1

Marywave Van Deren

 


Judge Position 2, Court of Appeals, Division 2, District 1

Lisa Worswick

 


Judge Position 2, Court of Appeals, Division 2, District 3

Jill M. Johanson

 

Joseph Daggy

 


Judge Position 1, Court of Appeals, Division 3, District 1

Laurel Siddoway

 

Harvey Dunham

 


Judge Position 1, Court of Appeals, Division 3, District 2

Dennis Sweeney

 


Judge Position 1, San Juan Superior Court

Donald E. Eaton

 


Justice Position 1, Supreme Court

Jim Johnson

 

Stan Rumbaugh

 


Justice Position 5, Supreme Court

Barbara Madsen

 


Justice Position 6, Supreme Court

Richard B. Sanders

 

Charlie Wiggins

 

Bryan Chushcoff

 


Sections


Profile

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
Customer service:
(800) 338-8801
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Back to Spokesman Mobile